Увага! На водоймах розпочалась нерестова заборона

Цього року нерестова заборона у Камянському та Кременчуцькому водосховищах розпочинається звичного нам 1 квітня. На водосховищах (Кременчуцькому та Камянському) нерестова заборона на вилов риби триватиме з 1 квітня по 10 червня включно. 

З подробицями щодо нерестової заборони можна ознайомитись на сайті Кіровоградського рибоохоронного патруля. На сайті також розміщені накази про перелік нерестовищ та заборону на вилов раків, яка розпочалась ще в грудні минулого року і триватиме до 30 червня поточного року.

Наприкінці 2022 року були прийняті нові Правила любительського  рибальства, які зазнали певних змін в листопаді 2023-го. У період нерестової заборони за цими Правилами рибалити дозволяється виключно з берега на дозволених органами рибоохорони ділянках з кількістю гачків не більше двох на рибалку або спінінгом з однією штучною приманкою. При собі рибалкам необхідно мати засоби для вимірювання улову – лінійку та ваги. Рибалкам варто уважно ознайомитись з новими Правилами рибальства, щоб під час риболовлі не потрапити у халепу. 

На ділянках нерестовищ будь-яке рибальство заборонене. До речі, по акваторіях нерестовищ в період нересту заборонене навіть пересування будь-яких плавзасобів, крім човнів спеціально уповноважених державних органів, які забезпечують охорону водних біоресурсів. У Кременчуцькому водосховищі (в межах Кіровоградської області) нерестовищами є Андрусівська та Цибульницька затоки, а також 500-метрова акваторія навколо островів групи «Кінських», «Воронівка», «Лисячий» та «Павлюки». У Кам’янському водосховищі – плавні (правий берег) від меж м. Світловодськ до дамби озера «Плоске». І просто за перебування човном у цих районах в період нересту можна отримати чималий штраф.

До речі, акваторія Кременчуцького водосховища (від меж з Черкаською областю до східного боку півострова «Московська гора», включно з островами) та південна частина Цибульницької затоки (на південь від дамби через затоку) включені до складу природно-заповідного об’єкту – регіонального ландшафтного парку «Світловодський». І сума шкоди, заподіяної незаконним виловом водних біоресурсів в його межах, є в 3-5 раз вищою за кожну рибину, в залежності від її виду, ніж у водоймах загального користування. Ці такси кожного року індексуються, в залежності від індексу інфляції за попередній рік. Зокрема, за 1 плітку в 2025 році доведеться відшкодувати 4648,0 грн., а за одного судака – 27932,8 грн.
 
З огляду на воєнний стан запроваджені ще більш суворі обмеження. Розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації № 216-р від 07.04.2022 року з 08.04.2022 року заборонена навігація будь-яких маломірних (малих) суден, моторних суден, засобів розваг на воді на водних об’єктах у межах області на період воєнного стану. Заборона не розповсюджується лише на плавзасоби спеціально уповноважених органів державної влади та плавзасоби промислових рибалок. Відповідно забороняється любительське та спортивне рибальство з човнів та інших плавзасобів.

Робота з охорони рибних запасів в період нересту значно активізується. Якщо ви стали свідком порушень правил рибальства, просимо повідомляти про це органи рибоохорони, екологічну інспекцію або ж поліцію. Ми в свою чергу будемо інформувати громадськість через засоби масової інформації про виявлені порушення та притягнення порушників до відповідальності.  
    
Костянтин Рибачук, державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Придніпровського округу