Кавуни та дині можуть нести небезпеку для вашого здоров’я!


Як вибрати безпечну ягоду? На це запитання відповідає Юрій Кондратюк, заступник начальника Світловодського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

– В Україні у розпалі сезон баштанних культур – кавунів та динь. Безумовно, вони дуже смачні та корисні для здоров’я, але разом з цим вони можуть нести небезпеку для здоров’я людини. Небезпечними для здоров’я людини, можуть зробити кавун чи диню як неправильні умови їх вирощування, транспортування, зберігання та споживання, так і порушення правил торгівлі ними. 

Вживання баштанних культур може призвести до серйозних отруєнь внаслідок перевищення максимально допустимих рівнів нітратів, залишкових кількостей пестицидів. Крім того, на шкірці кавуна зберігаються частинки ґрунту, пилу, а з ними і різні мікроорганізми, яйця глистів. Тому погано вимитий плід може стати причиною кишкової інфекції чи гельмінтозу. Збудники кишкових інфекцій мають високу стійкість у зовнішньому середовищі. Всі вони добре розмножуються на сирих фруктах та овочах, і протягом 1-2 тижнів можуть зберігати життєздатність. 

Як же вберегтись від таких небажаних наслідків вживання баштанних культур? По-перше, не слід купувати баштанні культури на стихійних ринках, а також плоди із пошкодженою шкіркою, з вм’ятинами, підгнилі або вже розрізані. Бактерії швидко розмножуються на солодкій поверхні пошкодженого плоду на повітрі (досить навіть маленької ранки), і при вживанні в їжу такого кавуна чи дині можливе виникнення шлунково-кишкових розладів. 

По-друге, ягоди з поля перед реалізацією повинні підлягати лабораторному контролю. На вимогу покупця продавець зобов’язаний надати документи, що засвідчують якість та безпечність партії реалізованого товару, результати лабораторних досліджень щодо вмісту в баштанних культурах нітратів, залишків пестицидів. 

По-третє, вживання ягоди повинно бути правильним та безпечним. Нерідко продукт з’їдається не одразу і зберігається розрізаним не в холодильнику, а при кімнатній температурі. У цих умовах на поверхні плоду також починають розмножуватися мікроорганізми. І замість отримання приємності від споживання смачних плодів можна захворіти на сальмонельоз, дизентерію чи інші кишкові інфекції, або заразити себе глистами — аскаридами, волосоголовцями чи деякими іншими. Тому, перед споживанням ретельно мийте кавуни та дині під проточною водою. Коли вживаєте кавун чи диню, залишайте декілька сантиметрів до шкірки, бо саме в ній сконцентрований найбільший вміст нітратів. Зберігайте ягоди в холодильнику та пам’ятайте, що розрізані плоди можна зберігати в холодильнику не більше однієї доби.

Маємо надію що врахування наших рекомендацій та правил гігієни збереже ваше здоров’я та не завадить отримати дійсну насолоду та користь від вживання баштанних культур.