» » Як не отруїтися дикорослими грибами? Краще їх не збирати

Як не отруїтися дикорослими грибами? Краще їх не збирати


Про найбільшу спокусу осені – тихе полювання за грибами та його наслідки Олена Могильна, завідувачка Світловодського районного лабораторного відділення, лікар із загальної гігієни розповідає.

– За поточний період 2019 року на Кіровоградщині вже зареєстровано 1 випадок з двома постраждалими від  отруєння грибами, з них 1 людина померла. На Світловодщині  поки що таких випадків не було. 

Минулого року в області було зафіксовано 9 випадків отруєння грибами, 13 людей постраждало, 2 людини померли, з них 1 дитина. У нашому місті та районі сталося  3 випадки, один з них летальний (померла дитина з с. Подорожньго), 2 випадки з двома постраждалими (мешканці смт Власівки). 

Причинами отруєнь грибами залишаються: незнання видової належності грибів; потенційно небезпечні місця збирання грибів (лісосмуги, лісові насадження біля населених пунктів); порушення правил збирання і приготування грибів; безвідповідальне ставлення людей до свого здоров’я. Половина потерпілих вживали невідомі гриби, а друга половина –  піддубовики, сироїжки, рядовки, шампіньйони.

Загалом усі дикорослі гриби якоюсь мірою є небезпечними для споживача. Європейці, приміром, уже давно відмовилися від вживання дикорослих грибів, а перейшли на корисні гриби, які вирощені штучно (гливу, печерицю та ін.).

Отруйні речовини, що містяться в отруйних грибах, дуже токсичні і фіксуються у нервовій тканині вже через декілька хвилин. До того ж токсини, які містяться в отруйних грибах, не переходять у відвар, не руйнуються при тривалій тепловій обробці. Також не треба вірити типовим помилковим твердженням, ніби часник чи цибуля темніє при сумісному варінні з отруйними грибами, що всі їстівні гриби мають рожеві пластинки під шляпками, що отруйні гриби мають неприємний запах, темніють при посипанні сіллю, і ні в якому разі токсична дія отруйних грибів не змінюється при вживанні алкоголю, а навіть навпаки.

  Для збереження вашого здоров’я краще утриматися від збору дикорослих грибів. Для тих, хто незважаючи на небезпечність цієї страви, збирається до лісу, нагадуємо про правила, яких необхідно дотримуватися.
  • Ніколи не беріть тих грибів, яких ви не знаєте, якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися.
  • Не збирайте старі перестиглі гриби.
  • Не пробуйте на смак сирі гриби.
  • Не збирайте  грибів, які мають потовщену ніжку з блідим плівчастим кільцем-залишком оболонки. Таке потовщення і кільце –  перші ознаки смертельно отруйної блідої поганки.
  • Гриби збирайте тільки з цільною ніжкою. Це допоможе вам вдома ще раз перевірити, чи не потрапив випадково між їстівними отруйний гриб. Пам’ятайте, що у блідої поганки на нижній поверхні пластинки завжди бліді.
  • Не довіряйте доморощеним знавцям, які вважають себе незаперечними авторитетами у  збиранні грибів та виходять не з наукових позицій, а з власних  помилкових дослідів.
  • Не збирайте гриби біля сміттєзвалищ та доріг.
Єдиним способом розпізнавання їстівних та отруйних грибів є їхні зовнішні ботанічні ознаки. 

Перші ознаки отруєння після вживання отруйних грибів з’являються через декілька годин, у деяких випадках пізніше. Майже всі отруйні гриби викликають подразнення шлунково-кишкового тракту, виникають блювота, нудота, біль, а також симптоми розладу  нервової системи –  судоми, марення, погіршення зору.

У разі отруєння грибами треба негайно викликати лікаря або відправити потерпілого у лікарню. До прибуття лікаря треба надати допомогу: викликати блювоту, шляхом подразнення кореня язика, потім дати випити 3-4 склянки підсоленої води, з метою очищення шлунку та кишківника, після чого хворого треба покласти у ліжко на живіт, дати випити холодного міцного чаю. 

Тож ще раз застерігаємо вас, не збирайте гриби, якщо не маєте досвіду, пам’ятайте, що сушіння, засолювання і маринування, теплова обробка не руйнують отрути в грибах.

Не купуйте консервовані у домашніх умовах та свіжі гриби на ринках, в тому числі стихійних, бо це небезпечно для вашого здоров’я.

«СВ» 
[img]
[/img]
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Антон Пустовіт повернувся!
Острів Змитниця, острів пам’яті та звитяги
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Мультiмедиа
«Золотий саксофон» Хмельниччини об’єднав друзів у Світловодську
Ви ризикуєте, купуючи продукти харчування «з землі». А у таку спеку – й поготів!
Олена Шангіна про свою музичну творчість: "Ставлюся до цього як до звичайного хобі"
Олександр Звінцов з Москви про Донбас. Що то було?
Ринок «Світанок» з новим керівником! (ДОПОВНЕНО)