» » П’ятого грудня – 60 років з дня пуску першого гідроагрегату Кременчуцької ГЕС

П’ятого грудня – 60 років з дня пуску першого гідроагрегату Кременчуцької ГЕС


Як це було? Гортаємо сторінки історії масштабного проекту

У липні далекого 1953 року на березі Дніпра у район с. Табурище прибула геолого-розвідувальна експедиція, яка розпочала підготовчу роботу. 25 березня наступного року Рада Міністрів СРСР ухвалила рішення про будівництво Кременчуцької ГЕС, а вже через два дні, 27 березня наказом Міністра електростанцій і електропромисловості СРСР «Головгідроенергобуду» було доручено створити у квітні 1954 року будівельно-монтажне управління «Кременчукгесбуд». На кінець травня були здійснені всі організаційні заходи по створенню управлінь і дільниць «Кременчукгесбуду». 7 червня 1954 року вважається початком будівництва, адже цього дня заклали перший камінь у фундамент першого будинку нового міста. 20 червня правлячою партією і урядом країни було ухвалено спеціальну постанову про будівництво зразкового міста. Задля розгортання потужного будівельного майданчика знадобилися під’їзні шляхи, тож вже наприкінці грудня здали в експлуатацію залізничну колію Бурти – Табурище та автошлях Крюків – Табурище.

З вагомих досягнень 1955 року було: завершення спорудження лінії електропередач довжиною 91 км від підстанції «Північна», яка розташована неподалік міста Кривий Ріг, до будівельного майданчика Кременчуцької ГЕС (25 жовтня); перекриття у листопаді старого русла Дніпра піщаними перемичками; у грудні – початок виймання скельних грунтів у котлованах основних споруд ГЕС. 

25 квітня 1956 року розпочали намивання лівобережної земляної греблі. У березні наступного року почали укладати бетон в основні споруди гідровузла.

1 листопада 1957 року відбулося урочисте закладання на дно котловану будівлі ГЕС меморіальної дошки. Наступний, 1958 рік гідробудівникам запам’ятався такими важливими подіями: укладкою у березні першого кубу бетону у водозливну греблю; оголошенням Кременчуцької ГЕС Всесоюзним комсомольсько-молодіжним будівництвом; початком 28 травня монтажних робіт на першому гідроагрегаті. 

У вересні 1959 року через Кременчуцький шлюз пропустили перші судна. 3-го жовтня затопили котлован ГЕС, а вже наступного дня повністю перекрили русло Дніпра. 23 листопада о 19:40 здійснили пробний пуск першого гідроагрегату станції. А вже 5 грудня о 4:07 перший гідроагрегат увімкнули в енергосистему «Дніпроенерго».

Ветеран праці Іван Гаврилович Попов, учасник тієї вікопомної події пригадує: 

«І ось цей день настав. Напередодні на ГЕС висадився цілий десант поважних гостей, журналістів, кіношників! З самого ранку 5 грудня 1959 року, усі хто був причетний до пуску, ретельно готувалися до історичної події. Агрегат запустили на холостий хід. І коли упевнились, що система регулювання і параметри агрегату стабільні, увімкнули його на особисті потреби, випробувавши усі електричні вузли і мережі. Увечері цього ж дня 1-ий агрегат Кременчуцької ГЕС був увімкнений у мережу! Почесне право на це отримала вахта чергового інженера Єгорова В.О. Радість переповнювала тисячі людей, які працювали на будівництві. Був узятий перший основний рубіж! ГЕС дала електроенергію державі!»

Підготувала Тетяна Дроздова
[img]

[/img]
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Чемпіонат України з волейболу «Дитяча ліга» відбудеться у Світловодську
Дитячо-юнацька спортивна школа №1 підвищила свій статус
Мультiмедиа
Про що розповіла Любомира Мандзій?
Вічна пам'ять полеглим і мирного неба живим!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
«Нехай в душі цвіте кохання» – так поетично назвали районне свято, присвячене 8 Березня
Музика – це мова душі!