» » Відсутність доказів – це ще не доказ відсутності

Відсутність доказів – це ще не доказ відсутності

Таку думку висловила Людмила Шумейко – головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги міста Світловодська під час інтерв’ю щодо відсутності випадків захворюваності на коронавірус у Світловодську. 


– Людмило Іванівно! У Світловодську не відчувається надзвичайного стану. Магазини, кафе, ресторани продовжують працювати. Державні і приватні установи також. Карантин оголошено лише у закладах освіти, культури і спорту. Пандемія коронавірусу нас не торкнулася? 


– Насправді ситуація складна. Відомо, що в Україні офіційно зареєстрований лише 1 випадок захворювання на коронавірус з летальним наслідком, всі інші – не знайшли свого підтвердження. Але відсутність доказів – це не доказ відсутності. Плюс є ще одна проблема – рівень інших респіраторних захворювань дуже високий, тож розпізнати від чого пацієнт занедужав, непросто, особливо, коли немає тестів. 


– Тобто ви працюєте наосліп? 


– Не зовсім так.  Ми закупили 20 тестів на грип (один коштує понад 200 грн).  На сьогодні усі вони використані, треба закуповувати ще. Під час обстежень дітей і дорослих виявили кілька випадків грипу групи А, який дає ускладнення на легені, тож у хворих діагностували пневмонію. Тестів на коронавірус у нас немає і не було, замовили і до цього часу чекаємо. Також за власний рахунок придбали певну кількість засобів захисту: маски, рукавички, шапочки, халати. Міська рада не виділила до цього часу нам жодної копійки, на жаль. 


– Отже, говорити про кількість хворих на коронавірус у Світловодську немає підстав, але ж це не значить, що їх немає зовсім? 


– Так, чимало людей – трудових мігрантів, чи заробітчан, повернулися додому із Європи, де ситуація дуже складна. Але ж лише два чоловіки звернулися до нашого закладу з бажанням пересвідчитися у своєму здоров’ї. Решта – мовчить. Добре, якщо вони самоізолювалися, а якщо ні? Можливо, вони привезли з собою вірус? Ми дізнаємося про це за 2-3 тижні і тоді ситуація вийде з під контролю…


– Будемо сподіватися, що дорослі люди свідомо не підуть «ділитися» хворобою, скоріше за все, вони налякані ставленням до потенційних інфікованих у Нових Санжарах, тож і мовчать. Що порадите робити більшості жителів міста у такій ситуації?


– Є речі на виникнення яких ми вплинути не можемо – це епідемії, пандемії тощо. Але є речі, які ми можемо і повинні робити – це запобіжні заходи, щоб не заразитися і не розповсюджувати інфекцію. Дам кілька порад з цього приводу.


Перша.  Як свідчить досвід інших країн, інфекція розповсюджується досить стрімко. Коронавірус є новим збудником і специфічного імунітету проти нього немає у жодній віковій групі. У такій ситуації інфекцією у різних формах може теоретично заразитися більшість населення. Тож літнім людям, які не потребують постійної медичної і соціальної допомоги, без крайньої необхідності треба обмежити пряме спілкування з іншими людьми, у тому числі родичами. Адже, не зважаючи на те, що вірус ще не до кінця вивчений, практика інших країн показала, що люди похилого віку із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку цих захворювань. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. 


Друга. Громадянам будь-якого віку, у разі виявлення ознак респіраторного захворювання (підвищення температури, кашель), треба максимально обмежити коло спілкування, забезпечити ізоляцію в окремій кімнаті, що добре провітрюється, застосовувати медичні маски при спілкуванні з іншими людьми, негайно повідомити сімейного лікаря і далі діяти за його рекомендаціями. Наголошую, без крайньої потреби не треба відвідувати родичів, друзів і знайомих! 


Третя. Якщо ви вимушені вийти з квартири на роботу, у магазин, в аптеку, носіть захисні маски і рукавички. Маски передусім варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших у закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні, дихайте свіжим повітрям. Також маски, рукавички і шапочки вдягаємо ми, лікарі, під час прийому хворих, адже вірус передається  повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. 


– З самоізоляцією все зрозуміло, але не всім. Світловодськ живе у звичайному режимі, майже. Думаю, після нашого інтерв’ю дехто замислиться і без зайвої потреби припинить вештатися містом. Я щойно відвідала три аптеки у поліклініці, у жодній немає жодної маски. Думаю, така ж ситуація і в інших аптеках. Без масок 99% відвідувачів лікарні сьогодні. Що робити людям?


– Думаю, що вони з’являться в аптеках найближчим часом, а доки їх немає, маску можна виготовити власноруч, у деякій мірі її  може замінити бавовняна хустка, якою треба захистити ніс і рот, попередньо обробивши її спиртовим розчином. 


– Ну і правила гігієни ніхто не відміняв?


– Так, руки треба обов’язково мити милом якнайчастіше, або ж обробляти спиртовим розчином після того, як ви взялися за ручку дверей чи сходили до вбиральні. Не торкайтеся обличчя ні в якому разі, не тріть очі, ніс. Пам’ятайте, що  вірус потрапляє до організму через слизові оболонки! 


– А що ж це за карантин у медичному закладі, якщо і на аналіз крові, на рентген, на УЗД  люди йдуть без масок і у черзі стоять скупчено? Я була свідком цього явища сьогодні. 


– Це не наша компетенція. Адресуйте питання до ЦРЛ.  У своєму закладі ми оголосили карантин. З цією метою зробили окремий вхід для пацієнтів з боку терапевтичного корпусу ЦРЛ, через дитячу консультацію. Там же на першому поверсі облаштували ізолятор, де з 8:00 до 15:00 щодня, а у суботу з 9:00 до 12:00 працює черговий лікар, який усіх, хто прийде до нас, огляне. Ми обмежили доступ дітей до дитячої консультації. У разі захворювання дитини, можна викликати чергового лікаря. Це ж стосується і дорослих, але їм слід звертатися до лікаря, з яким укладено декларацію. Тож, користуючись нагодою, хочу ще раз  наголосити на важливості укладання декларацій із сімейними лікарями для отримання гарантованого пакету безоплатних послуг. Наразі це надзвичайно важливо! 


– Дякую за змістовну розмову, бажаю вам успіху у боротьбі зі страшним вірусом, а нам усім міцного здоров’я. 


Так виглядає на робочому місці сьогодні Людмила Шумейко 


Черговий лікар Олександр Орчиков готується стати до роботи в ізоляторі, залишилося лише рукавички надітиФото автора.

Автор: Тетяна Дроздова

Більше за темами: COVID-19
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Антон Пустовіт повернувся!
Острів Змитниця, острів пам’яті та звитяги
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Мультiмедиа
Олександр Звінцов з Москви про Донбас. Що то було?
Ринок «Світанок» з новим керівником! (ДОПОВНЕНО)
Бажаємо відродження Світловодську!
Як відзначалася дуже крута дата – рік відриву перед 30-річчям
Сміттєвоз прибув до ККП – є на що глянути! (ДОПОВНЕНО)