» » Ця дата – нагадування людству про глобальну проблему

Ця дата – нагадування людству про глобальну проблему


Сьогодні, 28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом.  Ця дата – нагадування всьому людству про глобальну проблему поширення такого важкого захворювання, як гепатит. Про ситуацію у Світловодську та Світловодському районі з цього приводу розповідають фахівці Світловодського районного лабораторного відділення ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України».

За поточний період 2020 року на території м. Світловодська та Світловодського району зареєстровано по 1 випадку захворювання на вірусний гепатит С. 

Вірусний гепатит – це одна з найнебезпечніших хвороб людства, він є глобальною проблемою в зв’язку з тягарем хвороби і смерті, з можливістю викликати спалахи і приводити до епідемічного поширення захворювання. Все тому, що кожна третя людина у світі (тобто близько двох мільярдів) інфіковані вірусом гепатиту, а кожен дванадцятий живе з хронічною інфекцією гепатиту В або С. У деяких країнах заражені гепатитом більше половини населення. 95% людей, які живуть з вірусним гепатитом,  не знають про свій діагноз.

За І півріччя 2019 року по м. Світловодську та Світловодському району зареєстровано 11 випадків хронічних вірусних гепатитів: 1 випадок – хронічний гепатит В, 10 – хронічний гепатит С, причому двоє з них  діти.

На даний час відома велика кількість вірусів, здатних викликати гепатити, а саме: віруси гепатиту А, В, С, D, E, F, G, та віруси гепатитів TTV, SEN.В Україні найбільш розповсюдженими вважаються перші три. 

Вірус гепатиту розмножується в клітинах печінки і може призвести до гострих або хронічних захворювань. Якщо гепатит не лікувати, запальний процес у печінці може перерости у фіброз, який в свою чергу може призвести до  цирозу, а цироз – до гепатоцелюлярної карциноми.

Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм.

Гепатити B, C, D, F, G, TTV, SEN передаються парентерально, тобто в результаті контактів з інфікованою кров’ю, при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, манікюру тощо, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування. Під час закордонних подорожей не треба вживати воду з відкритих джерел загального користування. Краще надавати перевагу воді, що продається в пляшках.

Захворювання та ускладнення на гепатити А та Е можна попередити шляхом вакцинації. В Україні щеплення від гепатиту А не є обов’язковим, воно рекомендується для медичиних працівників, військовослужбовців, працівників дитячих закладів, а також мандрівників. Таке щеплення може зробити кожен, щоправда, за власний кошт. Запобігти захворюванню на гепатит В можна завдяки безпечній і ефективній вакцині. Діти повинні отримати три дози вакцини від гепатиту В. Якщо ви не були вакциновані від гепатиту В — проконсультуйтеся з лікарем. Вакцини від гепатиту С наразі не існує.

Запобіганню передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні заходи:

– в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни (зубна щітка, бритва, пінцет, ножиці тощо), уникати травмувань;

– під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, стоматологічних кабінетах, косметологічних та інших процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу;

–  з метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.

Якщо хоча б раз у житті робили манікюр чи педикюр, татуювання або пірсинг, відвідували стоматолога, якщо вам проводили медичні маніпуляції, пов’язані з ушкодженням шкірних покривів, ви – у групі ризику. Здайте аналіз на маркери вірусних гепатитів, якщо результат  позитивний, зверніться до лікаря-інфекціоніста. Ви не можете бути певні, що здорові, поки не здасте аналіз на маркери вірусних гепатитів. Такий аналіз рекомендовано здавати раз на рік.

«СВ» 
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Чи не замерзла вода у міському басейні?
Світловодські баскетболісти «порвали» усіх своїх суперників!
Хто до басейну? Вже скоро буде можна!
Першість області з легкої атлетики відбулася у Світловодську
Мудрий Лисак «розполовинив» свою команду. І не прогадав
Мультiмедиа
Як світловодці випробовували себе на міцність на Водохреща
Роман Домбровський впритул наближається до Андрія Маліцького
Чи можливо в Україні висадити 1 мільйон дерев за один день? (ДОПОВНЕНО)
Світловодський річковий термінал став центром уваги всієї України (ВІДЕО, ДОПОВНЕНО)
За п’ять років роботи для розвитку соціальної сфери та інфраструктури Світловодського району додатково залучено 80,0 млн грн