Увага! В Україні – пташиний грип – знову б’є на сполох міське управління «Держпродспоживслужби». А все тому, що у ПП «Хутір», що у с. Бугаків Немирівського району Вінницької області ще 18 січня було зареєстровано загибель птиці. Діагноз «грип птиці» встановили і підтвердили лабораторно.
Тетяна Кривошея - начальник Світловодського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби розповідає: в Кіровоградській області Тетяна Кривошея
– Враховуючи ситуацію, рекомендуємо посилити пильність щодо цього захворювання та нагадуємо основні факти про цю хворобу.
Грип птиці – гостре інфекційне захворювання, збудником якого є вірус грипу А - H5N1, з високим рівнем захворюваності та летальності.
Джерелом інфекції є хвора птиця або птиця, яка перехворіла на грип. Здатність заразити хворобою може тривати від двох до трьох місяців – повітряно-крапельним шляхом або при безпосередньому контакті (через воду, корм, повітря, яйця, транспорт, інвентар тощо).
Переносником збудника грипу птиці можуть бути гризуни та комарі, що вимагає від господарів птахів проводити заходи по боротьбі з ними.
Запідозрити хворобу у птиці можна за такими ознаками: пригнічення тварини, сонливість, зниження апетиту; поява кашлю, хрипів, чхання, рясної сльозотечі, діареї, тремору, порушення координації рухів, ціанозу непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), набряку голови, скуйовдженого пір'яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць.
Перебіг захворювання блискавичний – смерть настає протягом 1 – 2 діб після появи перших симптомів. Падіж птиці може досягати 80–100%.
Враховуючи, що найбільшу загрозу у даному випадку становлять дикі перелітні та синантропні птахи (горобці, ворони, голуби тощо), власниками свійської птиці необхідно мінімізувати контакти своїх тварин з ними. Тому рекомендуємо не допускати вигулу свійської птиці на відкритих пасовищах, ставках, річках та інших водосховищах.
Ще декілька пропозицій, яких необхідно дотримуватися власникам птиці для профілактики грипу птиці:
- купуйте та продавайте птицю лише в місцях санкціонованої торгівлі та тільки за наявності ветеринарних супровідних документів на неї;
- утримуйте різні види птиці окремо;
- не допускайте сторонніх осіб у місця утримання домашньої птиці;
- зберігайте корми для годівлі птиці в недоступних для дикої птиці місцях;
- годуйте своїх птахів лише кормами з попередньою термічною обробкою;
- ретельно очищуйте та дезінфікуйте всі приміщення і території;
- знезаражуйте послід та підстилки (шляхом спалювання або біотермічним методом);
- дотримуйтесь правил особистої гігієни при догляді за птицею: майте змінний одяг та взуття, мийте руки з милом, патрайте у рукавичках і т.п.
Зауважимо, що захворювання може передаватися людині! Механізм передачі цієї інфекції повітряно-крапельний: від хворої птиці до людини (достовірно встановлено). Можливість передачі вірусу від хворої до здорової людини ще не встановлена. При вживанні м’яса птиці чи яєць, які пройшли термічну обробку, фактів захворювання не встановлено.
Основним заходом, який зменшує ризик захворювання людей під час великих спалахів пташиного грипу, є вибраковка та знищення поголів’я хворої птиці. Тому не ігноруйте можливість перевірити свою птицю – на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавайте домашню птицю для проведення клінічного огляду.
Дотримуйтеся вищенаведених рекомендацій та у разі появи ознак захворювання чи незвичної поведінки птиці, у випадку її масової загибелі – терміново сповістіть Світловодське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном 7-00-63 або Світловодську міську державну ветеринарну лікарню за телефоном 2-45-49.
«СВ»