» » Грип та ГРВІ: міфи та реальність

Грип та ГРВІ: міфи та реальність


Навколо цих захворювань, їх лікування та профілактики “ходить” багато міфів. Особливо у відношенні щеплень проти грипу. Розглянемо основні з них.

Міф № 1. Грип не настільки серйозне захворювання, аби проти нього вакцинуватись.

Недооцінювати грип не варто. На відміну від ГРЗ, це серйозне захворювання, яке може закінчитись тяжкими ускладненнями та навіть смертю. За даними ВООЗ, від грипу щороку помирає близько 650000 людей. Загрозливими можуть бути і ускладнення грипу: пневмонія, міокардит, синусит, запалення вуха, оболонок мозку, інвалідізація тощо.

Міф №2. Вакцини проти грипу не ефективні, адже після вакцинації люди все одно хворіють.

Насправді достовірно не відомо, що людина захворіла саме на грип, а не на ГРВІ, симптоми якої дуже схожі на грип, але від якої щеплення не захищає. Довести захворювання на грип можуть тільки лабораторні дослідження. Є випадки, коли на грип хворіють і вакциновані люди — у випадку, якщо вони інфікуються штамом грипу, відмінним від того, проти якого отримали щеплення. Це можливо, оскільки вірусам грипу притаманна мінливість та циркуляція. Але у такому випадку вакцинована людина перенесе захворювання набагато легше, ніж людина, яка не була щеплена.

Міф №3. Сама вакцинація проти грипу може спричинити захворювання на нього. 

Протигрипозна вакцина не містить живого вірусу грипу — лише його інактивовані частинки (антигени). Вони стимулюють утворення в організмі людини захисних антитіл до цього штаму грипу і ніяк не можуть спричинити саме захворювання. Якщо після щеплення з’являється слабкість або невисока температура — це вважається одним з варіантів нормальної реакції організму на введення вакцини.

Міф №4. Щеплення проти грипу може призвести до серйозних ускладнень.

Доведено, що протигрипозні вакцини є безпечними, побічні ефекти від її введення зустрічаються надзвичайно рідко. Найтяжче ускладнення — синдром Гієна-Баре (м’язова слабкість та параліч), яке зустрічається в 1 з мільйону випадків щеплення (для порівняння шанс отримати удар блискавкою значно вище — 1 на 12000).

Міф №5. Вже зроблене колись щеплення захищає від грипу все життя.

Вірус грипу дуже схильний до мутацій та постійних змін, тому ефективними вважаються лише “актуальні” для епідемічного сезону вакцини — тобто ті, які захищають від вірусів, які циркулюють саме в цей період. Таким чином захиститися від грипу на все життя одним щепленням неможливо. 

Міф № 6. Вакцинувати дітей до року небезпечно для їх здоров’я.

Більш небезпечний для здоров’я дитини грип, а не щеплення проти нього. Діти у віці до 5 років входять до групи ризику, тобто є однією з найбільш вразливих категорій у відношенні захворювання на грип. Саме в цій категорії реєструється найвища захворюваність та найбільше ускладнень грипу. Враховуючи це, вакцинувати дітей від грипу можна і навіть необхідно. Є вакцини, які можна застосовувати дітям від 6 місяців.  

Як бачите, не таке страшне щеплення від грипу, як його малюють чутки, побоювання та полохлива уява. Нагадаю, що на сьогодні це — найефективніший спосіб профілактики грипу!   
         
Тетяна Кривошея, начальник 
Світловодського міського управління 
Головного управління Держпродспоживслужби 
в Кіровоградській області  
Новини партнерів
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Юні світловодські футболістки показали хороший результат
Перший тур Чемпіонату України збаскетболу - у Світловодську
“Добрадівці” побували на відкритому турнірі козацького багатоборства
Золоті призери чемпіонату міста Світловодська з футболу присвятили свою перемогу полеглому воїну Олександру Іванушку
Світловодські «Комети» будуть грати у фіналі чемпіонату України!
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!