
За результатами соціологічних досліджень народний депутат України Сергій Ларін дотепер залишається найрейтинговішим політиком Кіровоградщини. Він очолював Кіровоградську облдержадміністрацію в 2010-2013 роках, у 2010-му разом зі своєю командою обирався депутатом Кіровоградської обласної ради. Цей період у сучасній історії Кіровоградщини характеризується найвищим рівнем росту соціально-економічного розвитку регіону за роки Незалежності України. Напередодні місцевих виборів ми вирішили поставити йому кілька запитань.
– Сергію Миколайовичу, президентські та парламентські вибори відбулися під модним гаслом призову нових облич у політику і владу. Під цим трендом перемогу здобув діючий Президент, а його партія вперше в історії змогла сформувати у Верховній Раді монобільшість. Як ви оцінюєте результати такої стратегії Президента та його команди?
– Більшість наших співвітчизників дійсно пов’язували свої надії на зміну політичного курсу з приходом до влади нових, незаплямованих і прогресивних політиків. Люди чекали зниження тарифів, підвищення соціальних стандартів, миру на Донбасі, відміну несправедливих медичної, освітньої та пенсійної реформ. У відповідь українці отримали «кота в мішку» під соусом модних гасел і з наслідками у вигляді закриття шкіл та лікарень, підвищення тарифів, продажу землі та стратегічних державних підприємств. Більшість «нових обличь» виявилися зовсім некомпетентними, а тому голосують за законопроєкти, навіть не читаючи їх. Окрема історія – формування виконавчих органів влади, яскравий приклад – фіаско і гучна відставка уряду Гончарука.
– Кіровоградщині з керівниками теж не завжди щастило. Новина про затримання за підозрою в корупції голови ОДА Андрія Балоня прогриміла на всю країну…
– Отримавши повноту влади, команда Президента довго не могла визначитися з ключовими призначеннями в регіонах. Не стала винятком і Кіровоградська область. Якщо вже так довго обирали кандидатуру, мабуть, мали б призначити ефективного управлінця, який буде достойно представляти виконавчу гілку влади на рівні регіону. Але незабаром після призначення вже колишнього губернатора я був неприємно вражений, дізнавшись про масові звільнення в Кіровоградській обласній державній адміністрації. Більшість цих людей я знаю особисто, з багатьма працював. Це відповідальні, досвідчені управлінці, що багато років пропрацювали на державній службі. Тоді я не міг зрозуміти, чим вони не влаштували нове керівництво області. А після цих ганебних подій все стало на свої місця. Люди просто відмовлялися брати участь у сумнівних, з точки зору законності, операціях. Дуже шкода, але за півроку на посаді голови ОДА чиновник не тільки не побудував ефективну систему управління, а навпаки підірвав довіру не лише до своєї посади, а й до всієї обласної влади. Ми ж завжди працювали на авторитет влади і налагодили прямий діалог з людьми через "Гарячу лінію".
– На Україну в цьому році чекають місцеві вибори, особливістю яких стане нова виборча система і адміністративний поділ територій. Чого від них слід очікувати жителям Кіровоградської області?
– Враховуючи децентралізацію, скорочення кількості районів та об’єднання територіальних громад, в результаті виборів має відбутися повне перезавантаження влади на місцевому та регіональному рівнях. Територіальні громади отримають повноваження розформованих адміністрацій, а на місцеві ради буде покладено величезний тягар відповідальності, в тому числі й формування нових управлінських структур. Саме тому дуже важливо сформувати депутатський корпус з компетентних та відповідальних людей, як на рівні громад, так і в обласній раді. Сьогодні Кіровоградщині як ніколи потрібні професійна влада та кваліфіковані керівники, які зможуть зберегти наявну інфраструктуру та спрямувати максимум зусиль на соціально-економічний розвиток регіону. Я маю надію, що народ на Кіровоградщині проявить свою мудрість і люди виберуть по-справжньому гідних представників у місцеву владу.
Сергій Петренко