Щорічно в Україні виникають нещасні випадки через необережне поводження з газом. Повідомлення про отруєння чадним газом та вибухи побутового газу у багатоповерхівках і приватних будинках звучать з екранів телевізорів та з’являються на шпальтах газет.
У чому ж полягає реальна причина нещасних випадків?
Найчастіше причиною неприємних інцидентів є низький рівень знань правил безпеки поводження з обладнанням користувачів газу. Люди не знають ні як правильно користуватися газовим пристроєм, ні як воно повинно бути змонтовано, ні основні очевидні ознаки відхилень у роботі устаткування. Іноді просто нехтують правилами безпеки користування газовими приладами.
Світловодське управління з експлуатації газового господарства нагадує про основні властивості природного газу та правила користування газом в побуті:
Газ не має кольору і запаху. Для виявлення витоків до газу додають речовину зі специфічним запахом. Газ не токсичний, але при накопиченні у приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати задуху.
Наявність у приміщенні продуктів згоряння може призвести до отруєння. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю димових та вентиляційних каналів та періодично їх чистити.
Газ у суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легше за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.
Основні причини відсутності тяги – несправність димоходу чи вентиляційного каналу, засмічення, нещільність, вологість; відсутність трикратного повітрообміну. Тобто у приміщенні, де встановлені газові прилади, вікна не обладнані кватирками або фрамугами, у дверях відсутній зазор, площею 0,025 м2, а у вентиляційних каналах встановлені витяжки з примусовою тягою, що заборонено Правилами безпеки та Державними будівельними нормами.
Власники газових мереж, зокрема побутові споживачі та власники внутрішньобудинкових систем газопостачання, відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, згідно з чинним законодавством. Для забезпечення справного стану, належної і безпечної експлуатації внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання, газових приладів та димовентиляційних каналів необхідно проводити відповідний комплекс заходів. Заходами, спрямованими на підтримку справного стану внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання та газових приладів, належної і безпечної експлуатації є технічне обслуговування. Технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів виробників газового обладнання на договірних засадах. Власник повинен укладати договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкової (внутрішньоквартирної) системи газопостачання та газових приладів.
Давайте, шановні споживачі природного газу, думати про затишок в оселях, який можливий лише при безпечній експлуатації газового обладнання, димових і вентиляційних каналів.
Світловодська дільниця Олександрійського УЕГГ