
Україна рухається шляхом реформ. Безпосередньо дотична до того, щоб громадяни відчули зміни на собі, реформа, яка відбулася з прийняттям Закону «Про пробацію». На відміну від судової реформи, про неї говорять значно менше. Але ж саме працівники пробації наразі забезпечують повернення людини, яка вчинила правопорушення, до суспільства.
Пробація це є система заходів кримінально-правового регулювання, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. За визначенням юридичної енциклопедії, «пробація» (лат. Probatio) означає «проба, випробування». У світі вона існує вже більше 200 років, але для України це відносно нова система, адже Закон України «Про пробацію» був ухвалений у 2015 році. Але робота над питанням впровадження пробації в Україні розпочалась ще з 2002 року, коли було перше розпорядження Кабінету Міністрів України і доручення державному департаменту з питань виконання покарань вивчити на підставі шведського досвіду можливість впровадження в Україні системи санкцій альтернативних позбавленню волі.
Так що ж таке пробація? Якщо узагальнити, то пробація – це альтернативний по відношенню до позбавлення волі вид покарання, який передбачає контроль за особами, що перебувають у конфлікті із законом, їх соціальну реабілітацію з метою попередження скоєння нових правопорушень. Але пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання, це є просто більш перспективна та логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини з суспільства. Основною метою пробації є забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.
Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім`ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.
Виходячи з вищевикладеного, можна зробити такий висновок, що з усіх боків – як з економічної, так і з соціального, система пробації більш прогресивна. Але за умови, що вона працює на повну силу та використовує всі останні досягнення.
Олександр Луговий, начальник Світловодського РВ філії
ДУ «Центр пробації» у Кіровоградській області