» » Тариф на електроенергію у садових товариствах безпідставно завищений!

Тариф на електроенергію у садових товариствах безпідставно завищений!


Четвертого березня цього року я звернувся до Світловодської міської ради зі скаргою про те, що у м.Світловодську садовими та гаражними товариствами не дотримуються вимоги законодавства України в частині тарифів на електроенергію для побутових споживачів на прикладі садового товариства «Будівельник». 

Це товариство – колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб – побутових споживачів (п.62 ст.1 ЗУ «Про ринок електричної енергії»). Шляхом обману садоводів примушують сплачувати за електроенергію по 2,50 грн за 1 кВт/год, що у 1,5 (півтора) рази більше, ніж у ПКМУ №1325 від 28.12.2020р, а до цього – у постанові НКРЕКП №220 (з 01.03.2017р. – 1,68 грн за 1 кВт/год на побутові та технічні цілі). 

З лютого 2015 року НКРЕКП встановила фіксовану ціну на електроенергію. Про це йдеться у зверненні НКРЕКП від 12.09.2016 р. за № 9457/01/7-16 до органів місцевої влади – «Тарифи на електричну енергію для побутових споживачів (населення) фіксовані та однакові на всій території України»,  тож невже  Світловодська це не стосується?

У Законі України «Про ціни і ціноутворення» в ст.13.1. "Державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:1) установлення обов’язкових для застосування суб’єктами господарювання: фіксованих цін". Але обов'язкова для застосування суб'єктами господарювання ціна не стосується СТ «Будівельник» та інших садових та гаражних товариств Світловодської ОТГ? 

З 2016 р. СТ «Будівельник» зареєстровано у відповідності до ЗУ «Про громадські об'єднання». У п.4 ст.4 цього закону написано: «громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження». Іншими словами – ніхто в Україні не може збільшувати тариф на електроенергію для побутових споживачів (населення) крім органів влади.

У середині садового товариства електроенергія розподіляється для власного споживання садоводами, яка обліковується по лічильниках у садових будиночках і для колективного споживання – це на технічні цілі (роботу насосів, освітлення території, майстерня, контора та різного роду втрати). У першому випадку – садоводи, що мають електролічильники, повинні розраховуватися по 1,68 грн за 1 кВт/год, а от витрати на колективні потреби розподіляються між усіма членами товариства. Як це робиться детальніше, розписано в постанові НКРЕКП № 312 від 13.03.2018 року. Там і про договори і про окремі рахунки для сплати за електроенергію. 

У зверненні до Світловодської міської ради я наголошував, що мова йдеться про контроль з боку органів місцевого самоврядування за дотриманням законодавства України в діяльності громадського об'єднання СТ «Будівельник» та інших садових товариств м. Світловодська, спираючись на п.5 ст.22 ЗУ «Про громадські об'єднання», цитую: «5. Державний нагляд та контроль за дотриманням закону громадськими об'єднаннями здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом»

У своїй відповіді міськрада (виконавці Крістіна Ахтирська та Тетяна Іващенко) посилається на п.2 цієї ж статті: «Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування у діяльність громадських об'єднань не допускається». Тобто, позиція місцевої влади – моя хата з краю, бо різниці між контролем і втручанням вони не розуміють. Не переконало міськраду і моє посилання на ст.28. ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що саме їм делеговані повноваження: 2) здійснення контролю за дотриманням цін і тарифів. Також не переконали пані К. Ахтирську і відповіді НКРЕКП та Кіровоградської облради на мої звернення, в яких вказано: «тариф на електричну енергію для побутових споживачів  становить 1,68 грн за 1 кВт/год. Так хто повинен контролювати законність дій громадським об'єднанням при застосуванні ним тарифу 2,50 грн за 1 кВт/год для фізичних осіб – побутових споживачів? 

У той час, коли жителі України взимку протестували проти підвищення тарифів на електроенергію, перекриваючи дороги, власники дачних ділянок м. Світловодська нібито самі собі їх збільшують, хоча і не мають на це права. Так, дивись, садоводи «проголосують» і збільшать собі у 1.5 рази тариф на проїзд у громадському транспорті. Ну а що? Це ж всього лиш міська влада цей тариф встановила, а не державна! Нелогічно збільшувати собі тариф? Судячи зі світловодських реалій – ні. Нехай ще й члени ОСББ, наприклад, проголосують і збільшать для себе тарифи на тепло у півтора рази.

Зрозуміло, що у першу чергу самі садоводи повинні додержуватися вимог діючого законодавства України, як це записано у статутах товариств, і думати за що і чому голосують на загальних зборах. Але не всі здатні усвідомити, що до 2015 року так робили,  а зараз це незаконно, що на колективні потреби треба платити окремо і незалежно від того,  користуєшся ти електроенергією на своїй дачній ділянці чи у власному гаражі. Для вирішення таких питань люди і обирають правління та наймають на роботу голову товариства та енергетика. А яка їхня відповідальність ? Та ніякої. Ну помилився, ну недогледів…

Поінформований – значить озброєний. Як казав один кандидат у президенти – думайТЕ!

Костянтин Приходько
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Змагання з вітрильного спорту, присвячені пам’яті загиблих воїнів АТО, відбулися у Світловодську (ДОПОВНЕНО)
Налаштовували вітрила та підкорювали вітер вихованці Школи вітрильного спорту!
Світловодські яхтсмени – найкращі!
Наші баскетболісти поступилися олександрійцям у товариській грі
Дитяча школа велотуризму шукає мецената!
Мультiмедиа
Змагання з вітрильного спорту, присвячені пам’яті загиблих воїнів АТО, відбулися у Світловодську (ДОПОВНЕНО)
Налаштовували вітрила та підкорювали вітер вихованці Школи вітрильного спорту!
Реконструкція приймального відділення обласної лікарні
І линули пісні та музика, Світловодська громада святкувала 25-річчя Конституції України
«Вогник» з «Водограєм» запалили сцену Палацу культури! (ДОПОВНЕНО)