» » Писанка – оберіг нашого народу

Писанка – оберіг нашого народу


Великдень або Світле Христове Воскресіння – одне з найбільших свят, якого ми завжди чекаємо з нетерпінням і душевним піднесенням. Це і справді великий день. День весняної перемоги над зимою, світла над темрявою, торжества життя над смертю.

Важливим атрибутом свята є писанка та паска. Писанка – символ українського народу, його своєрідний оберіг,  одна із стародавніх форм українського народного розпису. Із давніх-давен яйце, як і дерево, вважалося символом весняного пробудження природи, зародження життя, продовження роду.

Писанка – явище ще дохристиянське. Під час розкопок у Львові у 2013 році знайшли писанку на гусячому яйці. Їй 500 років, її розписали ще в козацькі часи. Це найдавніша писанка, знайдена в Україні.

Писанка – символ Сонця, життя, його безсмертя, любові і краси, весняного відродження, добра, щастя, радості. Помилуватися писанками, мальованками, дряпанками  можна у міському краєзнавчому музеї, де цими днями відкрилася мінівиставка «Котилася писанка…»

На виставці представлені писанки, подаровані свого часу музею місцевими майстрами-писанкарями Л. Мамченко, Л. Дворцовою, Л. Васильєвою, В. Кам’янович та іншими. Виконані в різних техніках, вони яскраві, сонячні. Писанки, вишиті ікони, серветки – неодмінно піднімуть вам настрій, налаштують на зустріч із святом. Недаремно ж і кольори, якими розписують писанки, мають символічне значення. Жовтий колір – символ тепла, небесних світил та врожаю, зелений – ототожнюється із весняним пробудженням природи, блакитний – символізує небо, чистоту та здоров’я, коричневий передає образ землі та її життєдайної сили.

На писанках, представлених на виставці у музеї, різні візерунки, тут і спіраль – символ  часу, циклічних ритмів року, народжень і смертей; безконечник – символ води;  дерево життя – єдність усього світу, своєрідна модель Всесвіту.

Напередодні свята спробуйте і ви зробити  писанку. Нехай вона буде не зовсім досконалою, але подарує вам чимало радісних моментів творчості. А саме свято нехай буде радісним і світлим.

Тетяна Ткачук, зберігач 
фондів міського краєзнавчого музею
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Хочемо бачити міську владу на стадіоні. І це не жарт!
ЦВПВ інформує: «Нові старти і нові перемоги!»
Світловодські «Комети» – чемпіони України!
Два «золота» і одну «бронзу» привезли вихованці ЦВПВ з Кропивницького!
Світловодські «Зухвалі» – чемпіонки області з волейболу!
Мультiмедиа
Не дай нам Бог забути про цей травневий день…
Офіційне спростування інформації про начебто незаконні порубки на території ДП «Світловодське лісове господарство» (ДОПОВНЕНО ВІДЕО)
Світловодські «Комети» – чемпіони України!
Вокалісти радували комунальників піснями, а міський голова грамотами
Володимир Петров порадував жителів Ревівки на щедру Масляну!