Великдень або Світле Христове Воскресіння – одне з найбільших свят, якого ми завжди чекаємо з нетерпінням і душевним піднесенням. Це і справді великий день. День весняної перемоги над зимою, світла над темрявою, торжества життя над смертю.
Важливим атрибутом свята є писанка та паска. Писанка – символ українського народу, його своєрідний оберіг, одна із стародавніх форм українського народного розпису. Із давніх-давен яйце, як і дерево, вважалося символом весняного пробудження природи, зародження життя, продовження роду.
Писанка – явище ще дохристиянське. Під час розкопок у Львові у 2013 році знайшли писанку на гусячому яйці. Їй 500 років, її розписали ще в козацькі часи. Це найдавніша писанка, знайдена в Україні.
Писанка – символ Сонця, життя, його безсмертя, любові і краси, весняного відродження, добра, щастя, радості. Помилуватися писанками, мальованками, дряпанками можна у міському краєзнавчому музеї, де цими днями відкрилася мінівиставка «Котилася писанка…»
На виставці представлені писанки, подаровані свого часу музею місцевими майстрами-писанкарями Л. Мамченко, Л. Дворцовою, Л. Васильєвою, В. Кам’янович та іншими. Виконані в різних техніках, вони яскраві, сонячні. Писанки, вишиті ікони, серветки – неодмінно піднімуть вам настрій, налаштують на зустріч із святом. Недаремно ж і кольори, якими розписують писанки, мають символічне значення. Жовтий колір – символ тепла, небесних світил та врожаю, зелений – ототожнюється із весняним пробудженням природи, блакитний – символізує небо, чистоту та здоров’я, коричневий передає образ землі та її життєдайної сили.
На писанках, представлених на виставці у музеї, різні візерунки, тут і спіраль – символ часу, циклічних ритмів року, народжень і смертей; безконечник – символ води; дерево життя – єдність усього світу, своєрідна модель Всесвіту.
Напередодні свята спробуйте і ви зробити писанку. Нехай вона буде не зовсім досконалою, але подарує вам чимало радісних моментів творчості. А саме свято нехай буде радісним і світлим.
Тетяна Ткачук, зберігач
фондів міського краєзнавчого музею
фондів міського краєзнавчого музею