Одним із важливих елементів садово-паркового мистецтва та міського благоустрою вважаються газони. Слід однак зауважити, що газон – це не просто ділянка землі з трав’яним покривом, а ділянка землі із спеціально створеним трав’яним покривом.
Навесні висівається насіння обраного складу, а після того як трава зійде, виконується догляд газону, котрий полягає в поливі, удобрюванні, підстриганні, полотті бур’янів та підсіванні трав. Газони виконують суто естетичну функцію, створюючи гожий фон для квіткових насаджень, декоративних дерев, фонтанів, архітектурних споруд.
З вищезазначеного легко дійти висновку, що в Світловодську газонів у точному розумінні практично немає, за винятком хіба що деяких приватних володінь, наприклад, біля ресторану «Леві», що на пристані. І в найближчі роки, мабуть, і не передбачається, в усякому разі, без шкоди для більш нагальних потреб міста, бо створення і утримання справжніх газонів потребує коштів.
Міські ж ділянки з трав’яним покривом можна прирівняти до звичайних галявин чи лук. Ці луки, подібно до природних лук поза містом, є біологічними системами і мальовничі самі по собі, завдяки природній зміні протягом сезону польових та лісових квітів і рослин.
Тому здається, що їхнє підстригання без решти перелічених вище необхідних для догляду газону заходів веде лише до спотворення міського ландшафту. Крім того, опріч естетики слід взяти до уваги ще дві обставини. По-перше, міські трави приймають певну участь у підтриманні балансу кисню і вуглецю в повітрі. Підстриганням, зрозуміло, цей баланс порушується. По-друге, повсюдне зростання шуму в населеному пункті являє собою різновид антисанітарії.
Можливо, єдине місце, де косіння трави можна вважати доречним, це Дніпровський бульвар, виконаний в стилі французьких регулярних парків, де з архітектурних міркувань передбачається газон як фон для фонтанів і сходів. Але зважаючи на те, що газони з поливом, полоттям, удобрюванням і т.д. наразі місту непосильні, то влаштує хоча б періодичне акуратне підстригання бульвару. Щодо решти міських трав, то доцільність їх підстригання здається сумнівною.
Хотілося б дізнатися, що думають з приводу потужних трав’яно-перукарських заходів у Світловодську фахівці – біологи, екологи, санітарні лікарі, архітектори.
Геннадій Скворцов