» » У Cвітловодську ОСББ – ковдра з клаптиків!

У Cвітловодську ОСББ – ковдра з клаптиків!


На протязі розвитку цієї теми я був послідовним критиком і противником впровадження системи ОСББ, особливо без підготовки відповідної матеріальної бази і широкої інформаційної роботи серед населення. Ідея непогана за задумом, але вкрай недосконала щодо практичної реалізації, тому й завдає колосальної шкоди народу. Про цю наболілу проблему хочу висловитися. Вважайте це поглядом з середини.

Закон про перехід в нинішніх умовах житлового фонду на систему ОСББ – антинародний за своєю суттю. ОСББ можна створювати, коли новий будинок здається в експлуатацію або коли у старому зроблено капітальний ремонт. Передали такі будинки мешканцям-співвласникам – і нехай вони самі дбають про своє житло! Але у нашому місті знос більшості багатоповерхових, багатоквартирних будинків доходить до 90%, а 8-квартирних будинків по вулиці Конька – і на всі 100%. Вкрай зношені не тільки усі будинкові мережі, але і магістральні. Наприклад, 8-квартирні будинки по вулиці Конька або 32-квартирний будинок по вул. Гоголя, 1, який тримається на скріпах, як і його сусід по вул. Приморській.

У Cвітловодску ОСББ – як ковдра з клаптиків! Немає системи, немає єдності в розумінні сутності ОСББ, немає координації у вирішенні спільних завдань, немає хорошого юридичного супроводу створення об’єднань співвласників.

Чимало жителів будинків помилково вважають, що з приходом ОСББ відразу вирішуються всі питання: буде зроблений ремонт під'їздів, покрівлі, будинкових систем водо-, тепло-, електропостачання, обслуговування буде на належному рівні і ... все це при мінімальних тарифах. Але ОСББ створюється на голому місці, без матеріальної і фінансової бази. У ОСББ є тільки голова правління з ручкою, блокнотом і печаткою. Якщо голова не бухгалтер, то є ще людина, яка виконує функції бухгалтера за договором, але працює на своїй основній роботі. Але ж ОСББ не є виконавцем послуг! У розділі ст. 4 Закону про ОСБ йдеться про те, що ОСББ як об'єднання співвласників не укладає з самими співвласниками ніяких договорів на надання послуг – ці послуги надаються постачальниками колективному   споживачу.

Кожній розсудливій людині зрозуміло, що на утримання будинку віком у 50 - 60 років потрібно значно більше коштів, ніж на «молодші» будинки. Там достатньо на початковому етапі поставити лавочки, замінити в під'їздах старі вікна на нові, поставити урни, підмести двір і керівник ОСББ – герой!  Але у старих  будинках таке не проходить, бо є проблеми: течуть дахи, лопаються водопровідні труби, забиті системи опалення, розсипаються фундаменти та інші конструктивні елементи і багато іншого.

Комунальні підприємства, які керували будинками до ОСББ, маючи матеріально-технічну та фінансову базу, не спрацювали, а безграмотність тих, хто керував цим напрямком, привела до повного колапсу житлово-комунального господарства міста. 

За цих обставин виглядають абсолютно безпідставними претензії різного роду любителів отримувати все і відразу. А якщо треба докласти свої руки до вирішення спільних проблем, то у них виникає питання: «А навіщо нам тоді ОСББ?» При цьому не береться до уваги, що ОСББ – це не структура з надання послуг,  не господарюючий суб'єкт, а форма участі кожного власника площ у будинку щодо його утримання. Це, перш за все, відповідальність кожного за свій будинок. ОСББ не має ні матеріальної, ні фінансової бази, ні людських ресурсів у вигляді кваліфікованих робітників, ні чітко продуманої організаційної системи, ні юридичної підтримки через недосконалість законів. Держава фактично поклала  відповідальність на плечі самих мешканців будинків і, в деякій мірі, дала можливість заробляти різного роду любителям  легкої наживи…

У нашому місті виконавча влада не зробила жодних зрозумілих кроків щодо формування системи ОСББ. Показовим тут є рішення виконавчого комітету щодо зняття з балансу будинку, який пройшов державну реєстрацію в якості ОСББ. Але ж поняття «зняття з балансу» скасовано Законом України і з 2018 року виключено з обігу. При цьому, яке відношення це рішення виконкому має до ОСББ і передачі будинку? Будинок вже державою зареєстрований як ОСББ! З дня державної реєстрації ОСББ органи місцевої влади не мають права втручатися у справи ОСББ. Такий закон! А от змусити своє комунальне підприємство у тримісячний термін передати весь комплект технічних, фінансових, юридичних документів ОСББ – це прямий обов'язок виконкому. Тепер зрозуміло, чим пояснюється некоректна поведінка директора КП «Житлосервіс 2012», який ось уже 10 місяців не передає документацію в ОСББ «Єдність 2019 -1-7»?

Серед особливих проблем, що стоять перед ОСББ – збирання внесків від власників як житлових, так і не житлових приміщень на утримання будинку. Ось тільки деякі приклади, які характерні в основному для багатьох ОСББ. Будинок № 31 по вул. Героїв України. Загальна сума зборів за місяць ледь досягає 45%. У цьому будинку живе депутат міськради, який принципово відмовляється від сплати внесків на утримання будинку і вже заборгував понад 1300 грн! Виходить, що люди похилого віку, малозабезпечені платять внески зі своїх жалюгідних пенсій, щоб забезпечені боржники користувалися усіма послугами безкоштовно? А як же щодо совісті? Це вже не в моді?

Разом з тим, варто визнати, що чимало проблем створюють і самі організатори ОСББ. Наприклад, як відбувається передача будинків від попередника в ОСББ? Отримали папірець з рішенням виконкому і все?! А як же комплект всієї, передбаченої законами України, документації? Де схеми електро, - водо, - газо, - теплопостачання? Де акт обстеження технічного стану будинку, кошторису на його ремонт, визначення прибудинкової ділянки, фінансові та інші документи з цього дому? Рішення місцевих органів влади повинні строго відповідати законам України. А тим більше не розглядати питання «передачі на баланс», коли мешканці будинку вже повинні робити внески на рахунок ОСББ. Це не є функцією виконкому.

КП «Житлосервіс 2012» під час передачі будинків навмисне після державної реєстрації ОСББ не передало всю, передбачену законом, документацію. Незаконно займає приміщення в буд № 31 по вул. Героїв України під майстерню і склад. А виконком міськради стоїть осторонь! 

Ось ще один показовий приклад – витяг з листа заступника міського голови Володимира Шаповала на наше звернення щодо аварійного будинку № 1 по вулиці Гоголя, який тримається на скріпах: «Для проведення технічного обстеження стану багатоквартирного будинку на предмет конструктивного або аварійного стану необхідно звернутися до проєктної організації». І це рекомендація для ОСББ ?! «Скинули» будинок в аварійному стані на ОСББ, а далі їх нічого не хвилює?

Державні програми з банківською участю на зразок «Тепла оселя» для наших старих будинків не прийнятні через низьку платоспроможність мешканців. Залазити в кредитну кабалу перед банками – це глухий кут, з якого немає виходу. Малоповерхові старі будинки, на мій погляд, потребують окремої державної програми. Але, розуміючи неспроможність місцевої влади, ми самі будемо ініціювати звернення до обласної державної адміністрації, Кабінету міністрів, до президента України.

Ще кілька слів про один з важливих елементів міської комунальної служби – наявність аварійно-диспетчерської служби. Постійно у будинках виникають різні проблеми. А хто прийде на допомогу? Немає такої служби! Чому? Для керівництва міста це не має значення, байдуже?

Ну і насамкінець – про вибори, що наближаються. Я сподіваюся, що народ прокинеться, збереться з силами, включить розум і зробить правильний вибір. Ніяк не можна допустити повторення ганьби,  за якою ми майже 5 років спостерігаємо.

Володимир Павлов
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Перший тур Чемпіонату України збаскетболу - у Світловодську
“Добрадівці” побували на відкритому турнірі козацького багатоборства
Золоті призери чемпіонату міста Світловодська з футболу присвятили свою перемогу полеглому воїну Олександру Іванушку
Світловодські «Комети» будуть грати у фіналі чемпіонату України!
Дмитро Гонтар біг світловодською набережною, уявляючи, що біжить під київськими каштанами
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!