» » Будьте пильними, купуйте та вживайте лише якісні продукти!

Будьте пильними, купуйте та вживайте лише якісні продукти!


Санітарно-епідемічна ситуація щодо захворюваності на кишкові інфекції в країні залишається нестабільною  — продовжують реєструватись спалахи гострих кишкових захворювань, в тому числі випадки ботулізму. 

Так, це захворювання “фігурувало” у статистиці Держпродспоживслужби 2020 року в кількості 49 випадків з 57-ма постраждалими. Для 3-х людей захворювання завершилось летально — у Вінницької області один випадок був пов’язаний з вживанням соленого сала домашнього виготовлення, у Київській обасті — з вживанням рибної продукції домашнього виготовлення; у Донецькій — з вживанням консервованих овочів (баклажанів) домашнього виготовлення. В області протягом 2019-2020 років випадки захворювання на ботулізм не реєструвались.

За І півріччя 2021 року фахівці Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 44  випадків ботулізму з 46 постраждалими, що значно більше, ніж за аналогічний період 2020 року (31 випадок з 35 постраждалими). З них померло 5 хворих (проти 2 за аналогічний період 2020 року). При цьому 3 летальних випадки пов’язані з продукцією домашнього виготовлення (у Хмельницькій області — консервовані гриби, у Чернігівській області — в’ялена риба, у Черкаській області — ковбаса зі свинини), 2 випадки — з рибною продукцією з місць стихійної торгівлі (у Чернігівській та Одеській областях).   

За результатами розслідувань випадків встановлено зв’язок 24 випадків з рибною продукцією,  19 випадків — з консервованою продукцією домашнього виготовлення (м’ясна продукція — 13 випадків, овочі, гриби — 6 випадків). У одному випадку шлях зараження не встановлено.

Зареєстровано 1 випадок захворювання на ботулізм у мешканця Голованівського (Новоархангельського) району Кіровоградської області. Випадок пов’язаний з вживанням грибів маринованих домашнього виготовлення.  

Враховуючи таку невтішну статистику, нагадаємо, що найбільш небезпечною продукцією у відношенні ботулізму є продукція, яка створює сприятливі умови для утворення ботулоксину. Це, насамперед, невипотрошена риба (в’ялена, копчена) та консервована продукція (рибна, овочева, грибна, м’ясна). Небезпечними їх робить порушення технології приготування, неналежні умови приготування та зберігання, особливо влітку.

Враховуючи статистику чинників, які спричинили захворювання, особливої уваги потребує рибна продукція домашнього виготовлення, яка реалізується на стихійних ринках. Нагадаємо, що продукти домашнього виготовлення призначені лише для власного споживання, тобто реалізувати її іншим, тим паче в місцях стихійної торгівлі, заборонено. Адже під сумнівом залишається вся інформація про продукт — від якості сировини (в даному випадку — риби) до умов виготовлення продуктів з неї, їх зберігання, транспортування та реалізації. Жодних документальних доказів якості своєї продукції вам на стихійному ринку не нададуть. Як і медичної книжки, яка б гарантувала безпечність у відношенні захворювань (кишкових інфекцій, туберкульозу тощо) самого продавця. 

Отже, підсумовуючи сказане, є вагомий привід замислитись, чи вартий ризик за власні гроші купувати імовірне джерело інфекції? Адже в рибці вас може підстерігати не лише ботулотоксин, а й глисти або кишкова паличка.

Будьте пильними, купуйте та вживайте лише ті продукти, які не викликають сумнівів щодо якості! Оминайте стороною стихійні ринки, звертайте увагу на стан консервованої продукції — прострочені дати вживання, здуття, зміна кольору, запаху, консистенції їх вмісту повинні бути для вас вагомим чинником для відмови від вживання чи купівлі продукту!

Тетяна Кривошея, 
начальник Світловодського 
управління Головного управління 
Держпродспоживслужби 
в Кіровоградській області 
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
З Днем фізичної культури і спорту України!
Два «срібла» виборов Михайло Берчук на Всеукраїнській спартакіаді
Чотириденний футбольний турнір до Дня Незалежності України
Товариська зустріч з футболу відбулася у День села Андрусівки
Змагання з вітрильного спорту, присвячені пам’яті загиблих воїнів АТО, відбулися у Світловодську (ДОПОВНЕНО)
Мультiмедиа
Власівка – без проблем, Світловодськ – у повному обсязі. Це міський голова про підготовку до опалювального періоду
Свято першого дзвоника відбулося у школі №1 (ДОПОВНЕНО)
«Я люблю Світловодськ, пишаюся Україною!» – зізнавалися жителі міста (ДОПОВНЕНО)
Змагання з вітрильного спорту, присвячені пам’яті загиблих воїнів АТО, відбулися у Світловодську (ДОПОВНЕНО)
Налаштовували вітрила та підкорювали вітер вихованці Школи вітрильного спорту!