
Що потрібно знати виборцю про виборчу кампанію, якій дав старт Указ новообраного Президента України Володимира Зеленського про дострокові вибори до Верховної Ради України?
Перш за все, вибори відбудуться достроково, 21 липня, а не 27 жовтня, як мало би бути, якби вибори до ВР були б черговими. Теперішній склад Верховної Ради України Президент розпустив, про що заявив одразу під час інавгураційної промови 20 травня. Головний мотив – повне перезавантаження влади на вимогу суспільства. Юридичною підставою для такого рішення президентська команда вважає відсутність коаліції у Верховні Раді з 2016 року. Цей Указ група депутатів оскаржує у Конституційному суді, але малоймовірно, що рішення буде ухвалено найближчим часом і не на користь Президента.
Отож, доки одні депутати бігають з позовними заявами, скоріше через невпевненість у власній перемозі на позачергових виборах, інші вже почали передвиборчу роботу. М’яч на боці діючих депутатів-«мажоритарників», адже вони продовжують розпочаті справи в округах і ніхто не може стати їм на заваді.
Що ж до партій і новачків-«мажоритарників», їм слід спочатку зареєструватися і внести заставу.
Нагадаємо, що на попередніх (2014 р.) виборах до парламенту країни, ми з вами обирали конкретну людину-депутата-«мажоритарника» у своєму окрузі і водночас голосували за політичну силу, якій ми симпатизували, а вже партія складала списки кандидатів у депутати і нас з вами з ними, як правило, не знайомила. Це називається закритими списками.
Президент Зеленський вніс законопроект до Верховної Ради, у якому містилися зміни до закону про вибори народних депутатів України. Коротко їх суть зводилася до ліквідації мажоритарної системи як такої, і введення пропорційної системи із закритими списками. Цей законопроект не поставили навіть на голосування, адже в інавгураційні промові президент говорив про відкриті списки. Це був певний компроміс між депутатськими фракціями і очільником держави після перемовин до пленарного засідання ВР, але депутати свого слова не дотрималися, – говорять у команді президента.
Оскільки виборчий закон не змінився, 21 липня ми з вами будемо обирати 450 народних депутатів. 225 з них – це конкретні люди, які виборюють свій мандат у політичних змаганнях в одномандатному виборчому окрузі, а 225 – люди, які пройдуть до парламенту за закритими списками політичних партій. У кандидатів є всього 8 тижнів, щоб переконати нас з вами у тому, що саме за них ми повинні віддати свій голос.
Але спочатку їм треба зареєструватися у ЦВК, останній термін визначено – 25 червня. Протягом п’яти днів можна буде знятися з виборів. Таких прецедентів завжди достатньо. 30 червня буде сформовано увесь список кандидатів.
Цими днями ЦВК почала приймати застави від учасників перегонів. Від партій сума застави дорівнює 4 млн 173 тис. грн. «Самовисуванці» та партії, які висувають своїх кандидатів в одномандатному окрузі, сплачують 41 тис. 730 грн застави.
Слід також нагадати читачам і про деякі норми закону щодо виборчого права. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. До 15 липня включно ми з вами можемо змінити місце голосування з різних вагомих причин: відрядження, відпустка, лікування тощо. Але якщо ви опинитеся за межами свого округу, то не зможете віддати свій голос за «мажоритарника», проте за партію – будь-ласка. Щоб реалізувати своє право, треба завчасно звернутися до відділу Державного реєстру виборців за місцем проживання з паспортом і документами, які підтверджують ваш від’їзд (посвідчення про відрядження, проїзний квиток, путівку тощо).
Зрозуміло, що кожен виборець голосує на виборах особисто, добровільно. Ніхто не може примусити вас голосувати чи не голосувати, але чи буде у тих, хто не дійде до виборчих дільниць, моральне право нарікати на дії новообраної Верховної Ради?

