Захід, організований молодіжною організацією МБІ "Потрібні Тут", зібрав людей різного віку, яких об'єднала любов до історії та містики, а провела його директорка музею Ніна Сокуренко.
Програма вечора була насиченою й різноманітною. Гостей чекали захопливі розповіді про міфологічних істот, містичні історії та різні способи ворожіння. Учасники випробували ворожіння на Псалтирі, ворожіння на воску, а також із використанням перснів. Особливе пожвавлення викликало традиційне "змагання" – перекидання чоботачерез паркан.
Ніна Сокуренкозазначила:
"Дуже цікава тема заходу, вона привертає увагу і молоді, і дорослих, якщо почитати коментарі у соціальних мережах. Важливо розуміти, що це не був “гадальний салон”. Ми говорили про те, чим займалися наші предки. Це була традиція, звичай, і ми хотіли створити вечірню атмосферу, щоб поспілкуватися та обговорити цю тему. Багато хто знає різні способи ворожіння й перекази, пов'язані з цим. Хто з нас не любить містику?"
Захід мав пізнавальний характер. Учасники дізналися про те, що наші прабатьки вважали ворожіння вірогідним способом дізнатися про майбутнє. Найкращим часом для таких обрядів у народній традиції вважалися Святки – період між Різдвом і Хрещенням. Ці дні сприймалися як найбільш містичні впродовж року.
Директорка музею пояснила, чому ворожіння на Святки сприймали лояльніше:
"Це, в першу чергу, наша історія, яку потрібно досліджувати та зберігати. Релігія загалом не дозволяє заглядати у майбутнє, адже ти не можеш випередити Бога. Але під час Святок ця заборона була лояльнішою, бо ворожіння вважали частиною традицій, що зближували людей із культурними коренями."
Вечір у музеї створив атмосферу, яка дозволила гостям доторкнутися до історії, відчути дух давніх звичаїв та об’єднатися навколо спільного інтересу до традицій наших предків. Це вкотре доводить, що подібні ініціативи є не лише пізнавальними, а й надзвичайно важливими для збереження культурної спадщини.
Аліна Євгенова, студентка факультету журналістики
Львівського національного університету імені Івана Франка,
фото авторки та Анастасії Високої