» » «Рушники, рушники, то матусі моєї роки…»

«Рушники, рушники, то матусі моєї роки…»


До Дня Незалежності у міському краєзнавчому музеї експонується виставка з власних  фондів «Невмирущі традиції. Краса на полотні».  Виставка складається із двох розділів: «Рушники, рушники, то матусі моєї роки» та «Вишивала мати вишиванку».

Прийнято вважати, що вишивка – суто національне заняття українців. Та виявляється,  вишивкою, за свідченням Геродота, був прикрашений ще одяг скіфів. Арабський мандрівник у розповідях про русів (Х ст.) теж згадує, що вони  мали вишитий одяг.

Найпопулярнішим швом  у вишивці  завжди був хрестик. Наприкінці 19 століття така вишивка поширилася по всій Україні. Взагалі, вишита сорочка, вишитий рушник та хліб на ньому – довічні людські символи. Рушник – своєрідний оберіг, що супроводжував людину протягом усього життя. На рушник повитуха приймала немовля, на щастя-долю давала мати рушник, коли проводжала в дорогу сина. В останню путь – на цвинтар  –  людину  теж супроводжував рушник.

У основному фонді міського краєзнавчого музею зберігається більше 70 рушників, подарованих жителями міста та району. Свого часу їх передали до  музею Г. Дзюба, Н. Шиманська, Л. Міщенко, С. Ткач, В. Павленко, Г. Шумейко, В. Таранець та інші. Звичайно, декого не тільки з авторів рушників,  а й дарувальників, вже немає  на світі. А рушники так багато можуть розповісти… Наприклад, рушник з ініціалами  «СМ» вишила мати почесного громадянина міста, відомого поета Віктора Соколова.  Залишивши сиротами восьмеро малолітніх дітей, Мокрина Соколова померла від тифу, коли майбутньому поетові не було ще й року. Мабуть, найціннішим спадком від матері Віктору Вікторовичу і був той благенький рушник, який він беріг як найбільшу святиню і який вже на схилі років передав до музею. За кожним рушником – чиєсь нелегке життя, чиясь не проста доля.

Зберігаються у музеї і дві вишиті сорочки В.Соколова, їх привезла з Києва його онука Олена. Всього ж у музеї 30 вишиванок. Свого часу їх подарували О. Шелестенко, М. Михрякова, Г. Дзюба, О. Євтушенко та інші. Є сорочки чоловічі, жіночі, навіть дитяча, датуються вони серединою  та кінцем ХІХ – початком ХХ століття.

Особливе місце у фондах музею займають вишиті  ікони та  картини. Увагу відвідувачів привертають, зазвичай, сюжетні картини. Вишиті багато років тому, вони не втратили яскравої кольорової гами, так само, як і раніше, ваблять зір, викликають цілу низку емоцій.

Завітайте до музею, помилуйтеся вишитими шедеврами талановитих майстринь!

Виставка триватиме до 15 вересня. Телефонуйте: 29519.

Тетяна Ткачук, працівник міського краєзнавчого музею.
[img]

[/img]
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
“Добрадівці” побували на відкритому турнірі козацького багатоборства
Золоті призери чемпіонату міста Світловодська з футболу присвятили свою перемогу полеглому воїну Олександру Іванушку
Світловодські «Комети» будуть грати у фіналі чемпіонату України!
Дмитро Гонтар біг світловодською набережною, уявляючи, що біжить під київськими каштанами
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!