» » Як Світловодськ раптом "захворів" на ОСББ. Ускладнення вже дають про себе знати

Як Світловодськ раптом "захворів" на ОСББ. Ускладнення вже дають про себе знати


Ну, прорвало! Я неодноразово виступав в газеті «Світловодськ вечірній» і в телестудії ТРК «Веселка» з питання ОСББ. Попереджав від необачних кроків при вирішенні питання формування ОСББ, про те, що ОСББ не можна створювати при непідготовленій суспільній свідомості. Навіть при необхідності дотримання Законів щодо переведення комунального господарства на нову форму управління житловим фондом, має бути проведена величезна підготовча робота.

Попереджав, що ОСББ порушує 11 статей Конституції і Законів України, багато міжнародних документів, Конвенції про захист прав людини і основних свобод. Влітку 2018 роки я намагався довести до депутатів міської ради свою заклопотаність. Але цих депутатів, крім пародійних шоу на сесіях і власного піару, нічого не хвилювало. І насувається катастрофа в комунальному господарстві. Ось і «дострибалися»!

Світловодськ став одним з провідних міст України за охопленням житлового фонду ОСББ. Раптом всі «захворіли» на ОСББ, стали затятими прихильниками переходу на цю форму управління. І при цьому раптом повірили в те, що варто тільки організувати ОСББ, як відразу все стане добре. Будинки будуть ремонтуватися, особливо ті, яким вже 50-60 років. У дворах буде затишно, чисто. У будинках тепло, внутрішньобудинкові мережі водо-, тепло-, газо- і електропостачання будуть відреставровані, замінені,  покрівлі, що протікають, будуть відремонтовані, підвали очищені, фундаменти будівель, що   розсипаються, теж будуть відремонтовані і багато іншого. І головне - все це буде коштувати копійки при низьких тарифах.

Будучи затятим противником переведення житлового фонду, який знаходиться в руйнації, в ОСББ, я переконався в тому, що наші люди в основі своїй не здатні реально оцінювати навколишню дійсність. І це велика біда для міста! У багатьох містах України пішли іншим шляхом і не стали форсувати події, не стали посилено переходити в ОСББ, а зайнялися вивченням і оцінкою необхідності ОСББ, почали шукати інші форми вдосконалення системи управління житловим фондом, розтягнувши це «задоволення» на роки.

Дуже шкода, що в органах управління нашого міста немає грамотних фахівців в сфері ведення комунального господарства. Тоді б може вони зрозуміли, що ОСББ не панацея від усіх попередніх бід. Адже Законами України визначено, що ОСББ  не надає послуг з управління багатоквартирним будинком, не є суб'єктом підприємницької діяльності, не є керуючим. ОСББ створюється на голому місці і не має ніякої фінансової та матеріальної бази. Мешканці будинків за свій рахунок повинні виконувати роботи з утримання будинку. А це означає, що для ремонту покрівлі від 150 тис грн (поточного) до 500 тис грн (капітального). Не менш значні суми - і для інших видів робіт. А тепер підрахуйте ваші тарифи і вартість робіт. При цьому необхідно врахувати, що більша частина мешканців будинку просто не оплачує комунальні платежі.

Наприклад, у будинку № 31 на вулиці Героїв України платежі складають не більше 55-60%, при цьому депутат міськради, що  мешкає в цьому будинку,  заявляє, що не буде платити в ОСББ. Є й ті, хто заявляє про те, що не платитиме цільові внески, тому що протікає дах, але «на нього не капає», або говорить про занадто високі тарифи. І це при експериментальному «зимовому» тарифі в 4,5 грн. за кв. м, при підвищені «літнього» тарифу до 7,0 грн. за кв. м, при середньомісячному на рік - 5,75 грн. за кв. м. У будинку, якому понад 50 років! А як при цьому вони думають користуватися спільною територією будинку і в цілому будинком як сумісною власністю. Таких, що не розуміють, людей багато і в інших будинках.

ОСББ координує роботи з утримання будинку шляхом укладання договорів з обслуговуючими організаціями та контролює витрачання грошових коштів, що надходять від мешканців будинків на ці роботи… Підсумки першого року буму ОСББ показують величезні проблеми, які приховують в собі масовий перехід на ОСББ. Перше, це помилковість очікування результатів при переході в ОСББ. Про це я сказав вище. Друге, відсутність єдиного розуміння суті роботи ОСББ, форм правління і організації роботи. Кожен робить, хто на що здатний. Для одних це форма вилучення грошей у своїх інтересах. Прикладів вже більш, ніж достатньо! На слуху один з найбільш «успішних» організаторів, який зумів залучити до себе велику кількість порівняно не старих висотних будинків, зробив там деякі косметичні роботи, поміняв вікна на пластикові, поставив лавки, вичистив двори. Набрав мільйонні кредити за програмою «Тепла оселя». І все. Тепер ці кредити «повішені» на мешканців будинків. Держава в стороні. Як бути далі?

 Другий приклад - одна з активних організаторів ОСББ, депутат міської ради.  «Нахімічила» і «прогоріла» у 2018 році в ОСББ по вул. Калініна д. 6. Вигнали. Прилаштувалася бухгалтером ОСББ по двом будинкам на вул. Б. Дніпровський. «Прогоріла», вигнали у 2019 році. Залишився кредит для мешканців будинків при невиконаних роботах більш як на 300 тис грн. Хто відповість? А виплачувати кредит мешканцям будинків. Пішла по іншим будинкам на вул. Героїв України. Напевно, скоро і там виженуть… І таких любителів легкої наживи вистачає. А люди чекають результативності роботи ОСББ!

Інші організатори ОСББ, абсолютно не знайомі з вимогами відповідних законів України. А може, просто не хочуть «морочитися» – так спокійніше. Вважають, що достатньо отримати якісь папірці, якесь рішення виконкому і на цьому – все, можна працювати. Виникає запитання: а на якій законодавчій базі?

… Ось запитання: а яким чином попередній власник (керівник) передав будинок в управління ОСББ, якими документами і в якому стані? Чим це підтверджено? На основі чого ОСББ зможе планувати свою роботу з відновлення та підтримання в працездатному стані свого будинку?

Поступаючись пропозиціям жителів деяких будинків, я погодився сформувати ОСББ. За принципом: «Не можеш зупинити революцію – очоль її». При цьому головна мета – суворе дотримання законів України та недопущення різного роду пройдисвітів, які мають на меті нажитися на управлінні цими будинками… Відразу ж зіткнувся з серйозними проблемами. Будинки входили в сферу діяльності КП «Житлосервіс-2012». Закони України, які регламентують формування ОСББ визначають: 

«ОСББ – це  одна з трьох форм управління багатоквартирним будинком та, як юридична особа, починає свою діяльність з дати державної реєстрації, а не з дати отримання відповідного повідомлення органів місцевого самоврядування або підписання акту прийому/передачі». 

А це означає: пройшло держреєстрацію ОСББ і з цієї дати колишній керуючий відходить в сторону, ОСББ приступає до своїх обов'язків. Завдання в цьому випадку, якомога швидше за актом прийому/передачі передати будинки і всю передбачену документацію в ОСББ і укласти договори на обслуговування. Що тут складного і незрозумілого? Тим більше, що «Правилами управління будинком ..» визначено і значний перелік документів, які попередній управитель зобов'язаний передати в ОСББ в обов'язковому порядку.

 З моменту реєстрації минуло три місяці, але ми ніяк не можемо завершити цю процедуру через постійні посилання: то на відсутність рішень виконкому, то на завищені наші вимоги, то на відсутність часу. Але ж ми діємо виключно в рамках законодавства, а не якимись, непередбаченими законами, рішеннями міськвиконкому. 

Протягом двох місяців не вирішується питання по договорам на обслуговування двірниками, електриком, слюсарем-сантехніком. Не передано електрообладнання будинків, а значить, зривається укладання договору. Хоча ми вже де-факто відійшли в ОСББ у день держреєстрації ОСББ. З цього ж моменту всі платежі жителі повинні здійснювати на розрахунковий рахунок ОСББ. Але підприємство продовжує вимагати від жителів вносити плату на розрахунковий рахунок цієї організації за неіснуючі послуги, залякуючи їх тим, що в іншому випадку за борги мешканці будуть позбав лені субсидій. При цьому підставили довірливих людей похилого віку і тих, хто отримує субсидії. З моменту реєстрації ОСББ УПСЗН всі платежі перевело на ОСББ. І тепер при заборгованості в ОСББ з листопада 2019 року ці особи дійсно можуть постраждати, і не через заборгованість в КП «Житлосервіс2012», що не має з моменту реєстрації ОСББ ніякого законного відношення до цих платежів. Ці гроші повинні належати жителям будинків. 

Все це врешті показує всю глибину некомпетентності працівників підприємства, багатьох відповідальних працівників у керівництві міста, депутатів міської ради, які не приділяють уваги цій проблемі, крім інтриг, які плетуть деякі з них.

Я не випадково зупинився на негативному досвіді роботи з КП «Житлосервіс 2012»,  тут чітко видно всі питання, що виникають як при формуванні ОСББ, так і в їхній роботі. Головним завданням на сьогодні для міського керівництва, жителів, які ще тільки формують або збираються сформувати ОСББ – це вивчити досвід всього того, що вже створено і працює. Тут багато позитивного, але ще більше негативного досвіду. А вже після узагальнення результатів такого вивчення приступити до усунення виявлених недоліків, удосконалення системи формування ОСББ і безпосередній, ефективній участі в спільній з ними роботі депутатів міської ради, членів виконкому щодо поліпшення якості життя містян.

Тільки разом при єдності цілей і професіоналізмі керівників ми зможемо вирішити проблемні питання життєдіяльності міста!

Володимир Павлов, пенсіонер
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Антон Пустовіт повернувся!
Острів Змитниця, острів пам’яті та звитяги
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Мультiмедиа
Олександр Звінцов з Москви про Донбас. Що то було?
Ринок «Світанок» з новим керівником! (ДОПОВНЕНО)
Бажаємо відродження Світловодську!
Як відзначалася дуже крута дата – рік відриву перед 30-річчям
Сміттєвоз прибув до ККП – є на що глянути! (ДОПОВНЕНО)