» » Що робили наші пращури від понеділка до неділі на Масляну

Що робили наші пращури від понеділка до неділі на Масляну


Цього року Масляна приходиться на тиждень з 24 лютого по 1 березня. Свято триває тиждень. Це стародавнє слов'янське свято, яке присвячене кінцю зими і весняному пробудженню природи. 

Головна традиція Масляної – випікання млинців, що символізують сонце. Можна також пекти оладки, пироги, сирники, булочки. Кожен святковий день має свої традиції. Про них – коротко. 

Понеділок – зустріч. У цей день закінчували підготовку розваг, ходили по гостях і випікали перший святковий млинець, який віддавали біднякам – за помин душ покійних.
 
Вівторок – загравання, сватання, оглядини. Хлопці і дівчата знайомилася під час масляного тижня, бо у великий піст весілля грати було не можна, а от вже після Великодня, можна. Тому. 

Середа – ласунка.  У середу теща пече млинці і пригощає ними зятя. Вважається, що чим багатший її стіл, тим більше теща любить чоловіка своєї доньки.  Звідси виник вислів:  «ходити до тещі на млинці».

Четвер – розгул. Саме цього дня починалася широка Масляна: танці, пісні, хороводи, катання з гірки, стрибки через багаття, кулачні бої… 

П'ятниця – тещині вечірки. Мати дочки сама йде в гості до зятя, а він  до зятя, а він годує її млинцями. І не тільки її, а й її подруг, які приходять разом з нею, щоб побачити, як поважає тещу зять. 

Субота –  зовицині посиденьки. У передостанній день Масляного тижня молоді невістки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, у першу чергу, зовиць з незаміжніми подругами.

Неділя – проводи. Народ починав підготовку до Великого посту. Просили вибачення у близьких, поминали померлих,  їжу доїдали, мили посуд, а потім йшли до лазні. 

Завершувалося свято урочистим спаленням опудала Масляної.  Після цього попіл розвіювали над полями, щоб прийдешній рік був врожайним.

«СВ» 
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Чемпіонат України з волейболу «Дитяча ліга» відбудеться у Світловодську
Дитячо-юнацька спортивна школа №1 підвищила свій статус
Мультiмедиа
Про що розповіла Любомира Мандзій?
Вічна пам'ять полеглим і мирного неба живим!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
«Нехай в душі цвіте кохання» – так поетично назвали районне свято, присвячене 8 Березня
Музика – це мова душі!