» » Обережно, кліщі – небезпечні супутники відпочинку на лоні природи

Обережно, кліщі – небезпечні супутники відпочинку на лоні природи


Про цих небезпечних комах та як захистити себе від хвороби, що з ними пов’язана, розповідають фахівці Світловодського районного лабораторного відділення

- Найприємніше заняття для більшості людей в теплий період року – це купання у різних водоймах і пікніки на лоні природі. Соковита зелень радує око, але разом з цим несе у собі певну небезпеку у вигляді кліщів, оскільки вони є переносниками близько 40 захворювань, у тому числі й такого, як іксодовий кліщовий бореліоз (Хвороба Лайма).

З метою виконання зооентомологічного моніторингу природного середовища спрямовоного на оцінку чисельності кліщів, їх видового складу та інфікування бореліями, фахівцями Світловодського РЛВ   за квітень – травень було відловлено 40 кліщів (10 у м. Світловодську та смт. Власівка, 30 у Світловодському районі) та направлено на аналіз в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України». 

У  Світловодську з 10 зразків виявлено 2 кліща - переносники хвороби Лайма (Borrelia burqdorferi) відловлені на вул. Городоцькій та у районі Лісозаводу. У Світловодському районі з 30 кліщів виявлено 3 кліща-переносники хвороби Лайма (Borrelia burqdorferi), відловлені у Подорожньому (лісопосадка) та у Великій  Скельовій (лісопосадка).

Фахівцями Світловодського РЛВ було направлено 3 кліща, знятих з людей до  лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» на виявлення збудників іксодового кліщового бореліозу, результати -  негативні, збудників Хвороби Лайма не виявлено.

Зараження людини відбувається тільки через укуси кліщів. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на лоні природи, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Вони також можуть заноситися до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Першою ознакою захворювання, що розпочинається є почервоніння навколо місця укусу, яке до цього часу вже представляє собою невелику засохлу корочку або малопомітний шкірний рубець. Поява почервоніння (еритеми) може супроводжуватися помірним підвищенням температури тіла (зазвичай до 37,5 - 38 ° С). Може виникати нездужання, почуття ломоти у тілі, загальна слабкість. Усі спроби самостійного лікування, як правило, виявляються марними. Навпаки, область почервоніння шкіри навіть продовжує повільно зростати і може досягати розміру 40-50 см (наприклад, при локалізації на спині або животі).

Еритема може складатися з декількох кілець почервоніння шкіри з просвітленнями до нормального забарвлення між ними. При прогресуванні хвороби часто уражаються нервова система, суглоби, серце й інші органи. Недоліковане захворювання може перейти в хронічну форму, часто стаючи причиною зниження працездатності та навіть інвалідності.

Щоб такі неприємності не відбулися з вами, запам’ятайте кілька корисних порад. Якщо ви виявили кліща, що присмоктався:

  1. Видаліть його за допомогою ниткової петлі, котра затягується між шкірою і голівкою кліща. Попередньо слід змастити кліща олією, не заливаючи, щоб не задихнувся; повільно видаляти разом        з хоботком, розхитуючи тільце з одного боку в інший. Після видалення місце присмоктування треба змастити  3% розчином йоду або спиртом.  
  1. Не поспішайте знищувати видаленого кліща! Цього кліща доцільніше буде дослідити на ознаки зараженості бореліями. Для цього необхідно звернутися до Світловодського районного лабораторного відділення (вул. Городоцька, 41, тел.  7–27–73).
  1. Усім постраждалим від покусів кліщами рекомендована обов`язкова консультація інфекціоніста для встановлення діагнозу та проведення своєчасного лікування.

Профілактичні дії подібні при всіх кліщових інфекціях. Найбільше значення мають попередження нападів іксодових кліщів і їх швидке видалення у випадку присмоктування до шкіри. 
Засоби особистого захисту:

- виходячи до зеленої зони відпочинку, рекомендується одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, голову слід покривати головним убором;

- під час прогулянки необхідно проводити через кожні 2 години само- та взаємоогляди та ще раз – вдома;

- вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

- використовуйте ефективні репеленти (речовини, які відлякують кліщів).
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Першість області з легкої атлетики відбулася у Світловодську
Мудрий Лисак «розполовинив» свою команду. І не прогадав
Вітаємо ветеранів футболу із перемогою!
Український волейбол долає... коронавірус та переходить на світовий рівень розвитку
Михайло Меркулов візьме участь у чемпіонаті Європи
Мультiмедиа
Роман Домбровський впритул наближається до Андрія Маліцького
Чи можливо в Україні висадити 1 мільйон дерев за один день? (ДОПОВНЕНО)
Світловодський річковий термінал став центром уваги всієї України (ВІДЕО, ДОПОВНЕНО)
За п’ять років роботи для розвитку соціальної сфери та інфраструктури Світловодського району додатково залучено 80,0 млн грн
«Я з тих людей, які не можуть залишити незавершену справу», – Валентина Здебська