
Із травня 2018 року Світловодська ЦРЛ та сімейний лікар Сергєєв співпрацюють з благодійною організацією «100 відсотків життя Кропивницький» і беруть участь у проєкті HealthLink «Прискорення сталої відповіді епідемії ВІЛ/СНІД на Кіровоградщині». Ольга Іваненко – соціальний консультант проєкту розповідає, що дає така співпраця жителям міста.
– Ми вже зустрічалися з вами минулого року, писали про вашу роботу. Нагадайте нашим читачам, яка мета цього проєкту?
– Мета цього проєкту не тільки тестування на ВІЛ, а ще й подолання негативної асоціації ВІЛ позитивноЇ людини з чим-небудь ганебним, непрестижним, відразливим, так званої стигми, у населення та медперсоналу. Міфи, що прийшли до нас з дев’яностих років минулого століття, досі лякають людство. Досі чутно, що СНІД – то «чума ХХ століття», страшна смертельна хвороба… Але вже зараз існують лікарські препарати, які пригнічують розмноження вірусу, не дають хворобі прогресувати і не допускають переходу ВІЛ-інфекції в стадію СНІДу. Багато хворих, що почали лікування 18 років тому, коли були відкриті ці препарати, і сьогодні відчувають себе цілком працездатними. Лікарі дають вельми оптимістичні прогнози з приводу тривалості їх життя.
– Отже від СНІДу вже не помирають?
– Якщо вчасно діагностувати хворобу та почати приймати АРВ-препарати, які, до речі, ВІЛ-позитивні пацієнти отримують безкоштовно, то людина буде почувати себе цілком здоровою.
– А існує статистика, скільки людей в Україні померли від СНІДу?
– І не тільки про померлих. Загалом по Україні за 2019 рік виявлено 13200 ВІЛ-позитивних, померло від СНІДу 17045 чоловік. У місті Світловодську та Світловодському районі за 2019 рік виявлено нових випадків - 21, померло 11 чоловік. За перше півріччя цього року вже виявлено 9 нових випадків і померло від СНІДу 6 чоловік.
– Якщо є ліки, які гарантують продовження життя ВІЛ-позитивним людям, чому вони все ж помирають?
– Люди бояться проходити тестування. Страшно почути «ВІЛ+», страшно, що про це дізнаються близькі, знайомі! От це і зупиняє. Якщо не приймати АРВ-препарати, ВІЛ переходить у третю чи четверту стадію і людина починає хворіти. Тоді вона звертається до лікарів, але інколи це буває запізно.
– Скільки часу людина може бути ВІЛ-позитивною і не хворіти?
– Від трьох до п’яти років людина почуває себе здоровою, але несе загрозу своїм партнерам, тому що може заразити їх. За п’ять років у деяких людей буває більше двох партнерів, і всі вони можуть бути інфіковані, якщо не дотримуватися правил профілактики від ВІЛ: захищений секс або разові шприці для ін’єкційних споживачів наркотиків.
Ще важливо знати про людей – дисидентів ВІЛ. Конфіденційно це люди, які знають про свій ВІЛ-статус, але свідомо не приймають АРТ, не дотримуються профілактики ВІЛ і є загрозою для своїх партнерів, які і не підозрюють про їхній статус.
– Що робити, щоб захистити себе від цієї хвороби?
– По-перше, проаналізувати своє життя. Якщо у вашому житті були хоч один раз ін’єкційні наркотики, незахищений секс (також і з постійним партнером), переливання крові, ви – у зоні ризику. Вам потрібно пройти тестування на ВІЛ! Також дотримуватись простих правил профілактики – секс з презервативом, разові шприці, раз у рік проходити тестування на ВІЛ.
– Як можна пройти тестування на ВІЛ у Світловодську? Скільки це коштує?
– Тестування на ВІЛ є в списку МОЗ України безкоштовних аналізів. У Світловодську є безкоштовні тести. Для цього вам потрібно звернутися до свого сімейного лікаря Світловодського ЦПМСД чи до ФОП Сергєєва, ФОП Яковенко, і вас безкоштовно протестують на ВІЛ. Також можна звернутися у «Кабінет довіри» (№80) Світловодської ЦРЛ. Тут ви зможете протестуватися безкоштовно також і на гепатит С. Щоб жителі Світловодщини максимально змогли пройти тестування, «Благодійна організація «100 відсотків життя Кропивницький», передала тести на ВІЛ та гепатит С у Світловодську ЦРЛ та ФОП Сергєєву.
Ми також започаткували акцію «ПРОТЕСТУЙ СВОЇХ». Якщо ти відповідальний керівник і дбаєш про здоров'я своїх співробітників, замовляй тестування на ВІЛ до себе на офіс! Для цього не потрібно залишати робоче місце, соціальні працівники Проєкту USAID HealthLink прийдуть самі, протестують та проконсультують. Усе безкоштовно, конфіденційно і безпечно! Замовити тестування на ВІЛ до офісу легко: зателефонувати за номером: 067 5406714.
– Дякую за цікаву інформацію.