» » Туберкульоз в умовах пандемії COVID-19

Туберкульоз в умовах пандемії COVID-19


24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом, тож Надія Овчаренко, лікар-фтизіатр КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР, нагадує нашим читачам, що це за хвороба та як від неї вберегтися.     

 Cтаном на 1 січня 2021 року в КНП «Світловодська ЦРЛ» СМР перебуває на обліку 44 активних хворих проти 53 в 2019. За 2020 рік по місту та району зареєстровано 8  випадків вперше виявленого туберкульозу, у 2019 році – 28 випадків. Зареєстровано 2 пацієнти з рецидивами туберкульозу. Питома вага деструктивних форм туберкульозу серед вперше виявлених хворих збільшилася  на 30,4%, що свідчить про звернення пацієнтів до протитуберкульозного кабінету в запущених стадіях. Випадків смертності – 2, в 2019 році  – 3 померлих. За 2020 рік кількість населення оглянутих методом флюорографії  зменшилася на 1653 (в 2019 році оглянуто 33 746). При  профілактичних оглядах виявлено 2 хворих на туберкульоз, при зверненні до лікарів – 6 хворих.

Туберкульоз – це поширене й іноді смертельне інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хвороба вражає легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах. Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів протитуберкульозних препаратів протягом тривалого часу. Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз з «відкритими формами», які виділяють збудник в навколишнє середовище під час кашлю, чхання, при розмові.

Всесвітня організація охорони здоров'я назвала туберкульоз однією з 10 головних причин смертності у світі. В Україні ця проблема сягнула національного рівня і посилилася на тлі пандемії COVID-19.

За 2020 рік спостерігалося менше навантаження на фтизіатричну службу по виявленню нових пацієнтів. Медики пов’язують це  з тим, що люди рідше звертаються за медичною допомогою та займаються самолікуванням вдома, а всі сили медичних працівників націлені на боротьбу з коронавірусною інфекцією. Оскільки туберкульоз майже не проявляється клінічно на ранніх стадіях захворювання, то зараз спостерігається небезпечна тенденція — хворі з туберкульозом поступають до лікарень у тяжкому стані, коли вже є задишка, кровохаркання, деструктивні форми. Хворі на туберкульоз вважаються однією з найбільш уразливих верств населення на COVID-19. У таких хворих  уражені легені, імунна система ослаблена, тому частіше виникають ускладнення, що призводять, на жаль, до летальних випадків. Для таких пацієнтів найголовніше – самоізоляція вдома та організація дистанційного лікування та спостереження.

Категорії пацієнтів, які найбільше за всіх наражаються на небезпеку зараження туберкульозом: особи, які зловживають алкоголем та наркотичними речовинами; ті, що живуть у неповноцінних умовах проживання; особи, які вживають препарати, що ослаблюють імунітет; хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, хворі на хронічні захворювання органів дихання, психічно хворі; особи з ВІЛ; хворі на туберкульоз вважаються однією з найбільш уразливих верств населення на COVID-19.

До перших ознак туберкульозу відносяться загальна слабкість, втомлюваність, тривалий кашель (більше трьох тижнів), втрата маси тіла, пітливість та підвищення температури тіла до субфебрильних цифр  37.0 – 37.3. Всі ці клінічні ознаки пацієнти дуже часто плутають з ознаками ГРВІ, а в умовах пандемії і з проявами коронавірусної інфекції або ж  туберкульоз може бути поєднаним з коронавірусною інфекцією і тому не приділяється значна увага виявленню туберкульозної інфекції.

Як вберегтися від захворювання на туберкульоз?

Ізоляція джерела туберкульозної інфекції – найбільш важливий протиепідемічний захід в колективі чи сім’ї.
На період бактеріовиділенням необхідно припинити контактувати з хворим, тобто він має знаходитися на лікуванні в стаціонарному відділенні або ж ізольований в окремій кімнаті, приміщенні.

Дорослі, які знаходяться в контакті з хворим, повинні щорічно обстежуватися флюорографічно, а діти та підлітки – за допомогою туберкулінової проби. На весь час перебування хворого на туберкульоз в лікарні, квартирі чи санаторії необхідно проводити поточну дезінфекцію.

 Під час пандемії COVID-19 було призупинено планове проходження флюорографічного обстеження, планове лікування у відділеннях з приводу хронічних захворювань, тому ймовірно і знизилося виявлення хворих на туберкульоз.

 ВИ ПОВИННІ ПАМ’ЯТАТИ: одним із пускових моментів розвитку будь-якого захворювання є стан імунної системи людини! Тому потурбуйтеся про відновлення та зміцнення імунітету. Позбавтеся від шкідливих звичок, будьте фізично активними, збалансовано харчуйтеся. Використовуйте маску в громадських місцях. Не нехтуйте щорічним флюорографічним обстеженням та вчасним зверненням до сімейного лікаря.

«СВ»

Новини партнерів
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Юні світловодські футболістки показали хороший результат
Перший тур Чемпіонату України збаскетболу - у Світловодську
“Добрадівці” побували на відкритому турнірі козацького багатоборства
Золоті призери чемпіонату міста Світловодська з футболу присвятили свою перемогу полеглому воїну Олександру Іванушку
Світловодські «Комети» будуть грати у фіналі чемпіонату України!
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!