Демографічна криза на Світловодщині поглиблюється з кожним роком. Народжень значно менше ніж смертей. Про першого новонародженого у 2019 році, сумну статистику, долю медзакладу і нездорові тенденції у віці породіль говоримо із завідувачем акушерсько-гінекологічного відділення Світловодської ЦРЛ Володимиром Пудичем.
«На новорічні свята звичної метушні у відділенні не було, адже перші пологи відбулися лише 3 січня – жінка з села Глинська народила хлопчика. Саме він і став першим малюком, народженим у 2019 році. Із року в рік народжуваність у нашому місті та районі стабільно знижується приблизно на 9-13%», – із сумом констатує Володимир Пудич. – У 2018 у Світловодську у нас народилося 294 малюка, у 2017 – 338. Загальна кількість пологів по місту та району складає 382 проти 417 у 2017 році. Минулого року 23% породіль за медичними показаннями та за власним бажанням народжували в інших лікувальних закладах. Серед них – обласний перинатальний центр та Кременчуцькі пологові будинки».
Станом на ранок 29 січня в акушерсько-гінекологічному відділенні у цьому році вже народилося 20 малят.
Володимир Миколайович зізнається, що не розуміє причини, чому світловодські жінки вирішують народжувати у Кременчуці, адже умови для перебування матері та дитини у нашому місті нічим не гірші:
«У нас тепло завдяки своїй котельні, є гаряча та холодна вода, душові кабіни і найголовніше – уважний та кваліфікований медперсонал. У нас непогані показники роботи за останні 3 роки, адже рання неонатальна смертність новонароджених практично відсутня. До того ж, до нас приїжджають народжувати жінки з Києва, країн Європи, Америки та Азії. Це ті жінки, які проживали у Світловодську, але свого часу виїхали з міста. Попри це, вони вирішили народжувати саме у нашому відділенні».
Відомо, що акушерсько-гінекологічне відділення складається з трьох підрозділів. Там розміщені 10 пологових ліжок, 17 ліжок патології вагітності, де жінки при надії потребують лікування, 28 гінекологічних ліжок, передбачені для жінок з гінекологічними захворюваннями та жінок з вагітністю до 22 тижнів.
«На гінекологічних ліжках ми проводимо всі види оперативного втручання за виключенням онкопатології. Через відсутність необхідного обладнання немає можливості робити і операції лапароскопічним шляхом», – розповідає нашому виданню керівник відділення.
На превеликий жаль, через відсутність уваги з боку владних структур у медичному закладі не відбувається оновлення матеріальної бази, а все, що придбане останнім часом, – придбане за благодійні внески. Якби вдалося поєднати ті умови, які вже має пологове відділення із сучасним обладнанням, світловодський заклад міг би стати одним з кращих в області. І хоч Володимир Пудич жартує, що їхня «матеріально-технічна база – це руки, ноги й голова», без спеціального оснащення не обійтися. Але, як стверджує наш співрозмовник, акушерсько-гінекологічне відділення для надання невідкладної допомоги має усе необхідне, а в разі надзвичайної ситуації операційна буде розгорнута за 15 хвилин. Це можливо завдяки злагодженій роботі медичних працівників, де кожен відповідально ставиться до своєї роботи. У професійності лікарів немає підстав сумніватися, адже вищу категорію мають троє лікарів, двоє – першу категорію, а середній та молодший медперсонал мають необхідну атестацію.
Володимир Пудич ділиться з нами і своїм занепокоєнням щодо нової тенденції серед породіль.
«Останнім часом ми спостерігаємо, що вік жінок, які народжують вперше, поступово зростає. Є випадки, коли жінки під 40 років народжують первістків. Думаю, це не надто позитивна тенденція у плані здоров’я дитини», – зазначає Володимир Миколайович.
Лікар стверджує, що з медичного погляду, найбільш оптимальний вік для народження першої дитини складає 18 - 25 років.
Володимир Миколайович розповідає, що у поточному році відбудуться істотні зміни у наданні вторинної медичної допомоги, утім ніхто не береться спрогнозувати, що буде з пологовим відділенням, оскільки Світловодська ЦРЛ належить до Олександрійського госпітального округу і цього року буде реформуватися.
«Як вплине на наше відділення реформа – сьогодні ніхто сказати не може. Наразі ми працюємо без проблем, що буде далі - побачимо», – розмірковує завідувач.
Як нам повідомили працівники відділення, у закладі майбутні матусі, незалежно від терміну вагітності, мають змогу ознайомитися з умовами, створеними для породіль та новонароджених. Щочетверга в акушерському відділенні проходить «день відкритих дверей». Старша акушерка Наталія Чернявська розповідає нашому виданню, що чимало майбутніх матусь, наслухавшись пліток, роблять для себе необ’єктивні висновки. Тож задля того, аби побачити все на власні очі та поспілкуватися з персоналом і створена така можливість для майбутніх матусь. Для тих, хто бажає скористатися такою нагодою, необхідно у четвер підійти до відділення на 13:00. Аби дізнатися про деталі подібних зустрічей, можна зателефонувати за номером 2-49-18.