
Початок осені знаменує перехід до більш холодних та дощових погодних умов. Не завжди цей перехід буває плавним та поступовим, що створює умови для підвищення рівня захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).
Особливе місце серед цієї групи захворювань посідає грип, який називають королем інфекцій. Такий титул він отримав за свою розповсюдженість, щорічні спалахи, епідемії, негативні соціально-економічні наслідки, несприятливий вплив на конкретну людину та суспільство в цілому. Саме тому своєчасні профілактичні заходи, спрямовані на запобігання поширення інфекції та проникнення її в організм людини, завжди є актуальними. На разі основними засобами профілактики ГРВІ є вакцинація, застосування противірусних препаратів, проведення режимних заходів.
З роками не втрачає своєї дієвості традиційний, але ефективний метод профілактики ГРВІ – дотримання рекомендацій з підвищення стійкості організму до інфекцій, а також профілактики можливих імунних порушень:
1. Зміна харчового раціону. Включайте в харчовий раціон не менше 50% рослинної їжі в сирому вигляді (капуста цвітна, білокачанна, морква, буряк, часник, цибуля, шпинат, хрін, помідори, яблука, гарбуз, смородина). Намагайтесь звести до мінімуму споживання рафінованих та термічно оброблених продуктів, солодощів, продуктів з великою кількістю вуглеводів, консервантів, жирів. Додайте в раціон бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів. М’ясні та молочні продукти вживайте не більше 2-3 разів на тиждень з наданням переваги морепродуктам та нежирним сортам м’яса (курятині, яловичині). Не забувайте також про рослинні масла, які містять поліненасичені жирні кислоти – оливкове, горіхове, риб’ячий жир.
2. Здоровий спосіб життя: повноцінний сон (не менше 7-8 годин на добу). У сезон застуд обмежте важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики.
3. Обмеження контактів: уникайте близького контакту з людьми, в яких є ознаки грипу або ГРВІ (нежить, кашель, ознаки підвищеної температури тіла), а також великих скупчень людей, особливо в закритих приміщеннях. Також уникайте рукостискань, скоротіть до мінімуму перебування в громадському транспорті. Не торкайтесь руками очей, носа і рота, як можна частіше мийте руки з милом, що знижує імовірність захворіти на 40%.
4. Утримання приміщень: щоб знизити ризик вдихання заражених часточок пилу, провітрюйте приміщення (але уникайте протягів) і проводьте вологе прибирання 3-4 рази на добу. З цією ж метою можна проводити кварцування (опромінення ультрафіолетовою лампою) повітря в приміщеннях.
5. Захист слизових носу: у період епідемії грипу перед виходом з дому змазуйте порожнину носа мазями з вмістом віферону або оксоліном. Підійдуть також звичайні бальзами проти простуди або звичайний вазелін, рослина олія.
Якщо уникнути захворювання не вдалось, потурбуйтесь про оточуючих: використовуйте маску (щоб зменшити виділення вірусів при чиханні). Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Всупереч поширеній думці, маска, одягнута на здорову людину, не виконує роль фільтра, що затримує віруси (для цього вона недостатньо герметична), а лише запобігає випадковому контакту рук людини з ротом і носом, знижуючи ризик контактного шляху передачі інфекції.
Рекомендації, перелічені вище, доволі прості до виконання, але спроможні значно знизити ризик захворіти на ГРВІ. Візьміть їх до уваги та не хворійте!
Тетяна Кривошея