
На виконання окремого доручення Прем’єр-Міністра України Володимира Гройсмана за результатами наради від 03.09.2018 року щодо детінізації ринку праці начальник Управління Держпраці у Кіровоградській області Сергій Подорожний провів зустріч з представниками міської та районної адміністрацій, керівниками управлінь, ДФС, ПФУ, Нацполіції, головами сільських рад, роботодавцями міста та району.
Захід відбувся 17 вересня у сесійній залі адмінбудівлі Світловодської міської ради за участю Олени Хіміч – начальника відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Кіровоградській області, Олени Балюк – першого заступника міського голови, Ірини Щербини – заступника міського голови з гуманітарних питань, Романа Домбровського – голови районної ради, Наталії Гаврилюк – першого заступника голови Світловодської РДА, головних державних інспекторів Інни Кривенко, Людмили Філоненко та Анатолія Шумейка.
Захист прав найманих працівників – головна тема, що піднімалася під час зустрічі. Розпочинаючи захід, Олена Балюк підкреслила: питання своєчасної виплати заробітної плати та легалізації трудових відносин завжди залишаються пріоритетними, бо легалізація заробітної плати – це не просто сплата податків, а й соціальна захищеність найманих працівників.
Сергій Подорожний повідомив про те, що Уряд ініціював ухвалення та подальше втілення низки рішень, спрямованих на захист прав найманих працівників з огляду на дотримання умов праці. На території України стартував місячник (з 6 вересня по 6 жовтня) з проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії про недопустимість відсутності оформлення трудових відносин з найманими працівниками. Зараз за кожного неоформленого працівника передбачається штраф у розмірі 111 тис. 690 грн, а за недопущення до інспекційного відвідування з питань легалізації праці – 372 тис. грн.
За результатами інспекційних відвідувань, проведених фахівцями Управління Держпраці у Кіровоградській області, у поточному році встановлено факти використання найманої праці без оформлення у 48 роботодавців області щодо 142 працівників.
Продовжуючи тему, Олена Хіміч підкреслила: незважаючи на активізацію роз’яснювальної роботи у зв’язку з проведенням місячника, контрольні функції управління, як і інспекційні відвідування, не припиняються. Що стосується неоформленої найманої праці, порядок проведення інспекційних відвідувань дає право інспекторам за будь-якою інформацією, що отримана законним шляхом, прийти до роботодавця навіть не попереджаючи його. І якщо штрафна санкція за кожного неоформленого працівника 30 мінімальних заробітних плат, то це понад 50 місяців сплати податків найманому працівнику протягом тривалого періоду, а штраф доведеться сплатити відразу. Тож чи не краще ці кошти направити на розвиток свого підприємства, ніж на сплату значних штрафів, – наголосила Олена Хіміч, звертаючись до роботодавців.
У своєму виступі Наталія Гаврилюк закцентувала увагу на тому, що сьогодні держава вчиняє певні дії з персоніфікації усіх громадян України, створюючи єдині державні всеукраїнські реєстри. Нагадала нещодавну історію про те, що зі створенням єдиного реєстру субсидіантів з’ясувалося, що понад 20 тисяч сімей отримують субсидію відразу у двох місцях. Не складно передбачити, які на них чекають санкції.
Після семінару Сергій Подорожний, Олена Хіміч, Людмила Філоненко та Інна Кривенко провели прес-конференцію для засобів масової інформації. Говорили про необхідність легалізації трудових відносин. Адже через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на соціально-економічний розвиток громади. Окрім того, без офіційного оформлення людина позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати та своєчасної її виплати, офіційної відпустки, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку на виробництві, соціального страхування тощо.
Людмила Філоненко повідомила: за 8 місяців поточного року у Світловодську та Світловодському районі було встановлено 73 неоформлених найманих працівники. Причому основна частина – це підміна трудових договорів договорами ЦПХ. Внаслідок проведених інспекційних відвідувань накладено штрафні санкції, передбачені ст. 265 кодексу Законів про працю, на суму 8 млн 369 тис. 304 грн. (З поінформованих джерел нам стало відомо, що минулого тижня Управління Держпраці на 6 млн грн. оштрафувало ТОВ «Коріда-тех». У серпні штраф у розмірі 1 млн грн наклали на ТОВ «Господарник». – Ред.)
Під час прес-конференції піднімалися й питання розмірів штрафних санкцій, договорів ЦПХ, своєчасної виплати заробітної плати. За словами Інни Кривенко, ст. 265 КЗпПУ передбачені такі фінансові санкції: якщо заробітна плата виплачується щомісячно, але з порушенням строків виплати заробітної плати згідно зі ст. 115 КЗпПУ, тобто або рідше двох разів на місяць (без авансу), або проміжок часу між цими виплатами перевищує 16 днів, або пізніше 7 числа наступного місяця, за який виплачається заробітна плата, передбачається штрафна санкція у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Якщо є заборгованість із виплати заробітної плати понад місяць – у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
З приводу будь-яких порушень законодавства про працю громадяни можуть звертатися до державних інспекторів Управління Держпраці у Кіровоградській області, які працюють на території Світловодська, за номерами: 096 061 3262 (Людмила Філоненко), 067 109 3060 (Інна Кривенко).
Тетяна Шаповалова,
Ігор Котляров (фото)