Спільне засідання робочих груп, створених для сприяння процесу об’єднання громад у Світловодському районі, місті Світловодську та у Великій Андрусівці, провів Сергій Твердовський – голова Світловодської районної державної адміністрації, голова районної робочої групи 14 лютого у своєму кабінеті. У заході взяли участь члени робочих груп названих територій. Предметом обговорення стала підготовка пропозицій щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Кіровоградської області.
«Відповідно до доручення обласної державної адміністрації ми зібрали спільну робочу групу для того, щоб представники міста Світловодська, селища Власівки у тому числі, Світловодського району, Андрусівської ОТГ висловили своє бачення і свої пропозиції щодо внесення змін до перспективний плану формування територій, – розпочав свій виступ Сергій Твердовський. – Усі наші пропозиції будуть враховані при формуванні перспективного плану Кіровоградської області і направлені до Кабінету Міністрів України. Така можливість у нас є лише до 1 березня поточного року. Відповідно, до 1 квітня Кіровоградська обласна рада за поданням обласної робочої групи буде мати можливість затвердити ці зміни та направити їх на розгляд КМУ».
Голова РДА нагадав, що існуючим перспективним планом передбачено утворення трьох громад: Великоандрусівської (створеної у грудні 2016 року), Глинської та Світловодської. Які ж села мали б утворити ці ОТГ?
Глинська ОТГ – це села Глинськ, Ганнівка, Семигір'я, Григорівка, Кобзарівка, Оврагове, Перехрестівка, Яремівка, Захарівка, Аудиторівка, Серебряне, Іванівка, Федірки та Сніжкове. Світловодська ОТГ – це місто Світловодськ, смт Власівка, села Павлівка, Вільне, Велика Скельова, Мала Скельова, Миронівка, Озера, Олексіївка, Талова Балка, Микільське, Бугроватка та Золотарівка. Однак до цього часу названі громади добровільно не об'єдналися, і наразі ніяких рухів у цьому напрямку не видно. Тож Сергій Твердовський вважає, що Світловодщина (м. Світловодськ, смт Власівка, Світловодський район) має бути єдиною об’єднаною територіальною громадою з адміністративним центром у м. Світловодську.
Є кілька аргументів на користь цієї пропозиції: у такій ОТГ буде значно більша кількість населення, ніж у Світловодському районі, таке об'єднання надасть можливість оптимізувати територіальну структуру місцевих рад, підвищити ефективність управління територією, покращити інвестиційну привабливість (за рахунок наявності більшої території та більшої кількості трудових ресурсів) та підвищити рівень доцільності капіталовкладень у територію.
Голова РДА запропонував присутнім обговорити та ухвалити спільне рішення, щоб остаточно не втратити час, бо так чи інакше рішення про утворення ОТГ буде ухвалене Кабміном, адже наступні вибори до місцевих рад будуть проводитися за новою територіальною основою.
Наталія Гаврилюк – перший заступник голови РДА і представник районної робочої групи підтримала пропозицію Сергія Твердовського і зазначила, що у Верховній Раді України вже зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким передбачається, що перспективний план формування територій громад розробляється центральним органом виконавчої влади і затверджується Кабміном. Вона звернула увагу присутніх на економічну складову проблеми: як і Великоандрусівська ОТГ, так і майбутня Глинська ОТГ (у разі її створення) будуть віднесені до 4-ї категорії несамодостатніх ОТГ, а тому рано чи пізно вони будуть приєднані до потужніших громад. Тож єдина Світловодська об’єднана територіальна громада має більші перспективи розвитку.
Олександр Возний, координатор Клубу громадського діалогу (представник міської робочої групи), сказав:
«Ми з самого початку пропонували всім сільським радам розпочати процес об’єднання, але на сьогоднішній день не те що об’єднання, навіть реакції не було офіційної. Тільки Павлівська сільська рада двічі листами надіслала цифри. Я думаю, що пропозиція – місто і район – одна громада має право на життя».
Олег Долгий – ще один представник міської робочої групи – теж висловився за єдину Світловодщину.
У решти учасників спільного засідання були інші думки щодо об’єднання. Жоден з них не підтримав пропозицію щодо об’єднання міста і району в одну громаду. Категоричне «ні» висловив Анатолій Бабаченко – Власівський селищний голова, хоча і підкреслив з самого початку своєї промови, що селище Власівка підпорядковане місту, є його складовою частиною. Далі поділився з присутніми сумною історією такого об’єднання – підпорядкування. Місто забирає з території гроші у вигляді податків, але не фінансує, як належить по закону, дошкільні заклади, заклади культури, знищує медичну амбулаторію, не виділяє коштів на ремонт доріг тощо.
«Це морок якийсь. Буде жити один Світловодськ! Окраїнам нічого не буде!» – сказав селищний голова і заявив, що жителі Власівки взагалі хотіли би вийти зі складу міста Світловодська і стати самостійною територіальною одиницею.
Усі, хто виступав після палкої промови Анатолія Бабаченка, також малювали картину безрадісного життя після об’єднання з містом. Володимир Щукін – Микільський сільський голова повідомив, що він подав документи щодо приєднання до Глинської ОТГ, тож хотів би, щоб пропозиція громади була врахована.
«Кожен з нас стоїть за свою громаду! Ми хочемо розвиватися!»
Микола Панасенко, Павлівський сільський голова розповів, що думки громади щодо об’єднання розділилися – одні прагнуть стати окраїною Світловодська, інші – об’єднатися з Власівкою.
«Стати донором Світловодська – перспектива не дуже радісна!» – сказав сільський голова Павлівки і пригадав зневажливе ставлення міської влади до громади села на прикладі сміттєзвалища.
Глинський сільський голова Аріф Різаєв висловив думку, що бігти попереду паровоза не треба. Нехай залишається той перспективний план, який є з єдиною зміною – до Глинської ОТГ треба приєднати села Микільської сільради.
Федірківський сільський голова Володимир Джулай підтримав колегу з Власівки.
«Куди ми йдемо? Рятувати місто. А треба дбати про своїх людей!» – сказав голова.
Насамкінець висловив думку сільської громади:
«Не поспішати і залишити перспективний план, який затверджено».
Свою особисту точку зору висловив і голова райради Роман Домбровський: один район – одна громада, тобто 10 сільських рад повинні об’єднатися в одну потужну громаду.
«Мені б дуже хотілося бачити Світловодщину єдиною. Це не означає, що я не хочу бачити у її складі Світловодська. Він буде з нами, але на сьогоднішній день, один район – одна громада. Це моя позиція. Я так бачу», – підкреслив голова райради.
Голови Григорівки (Надія Невкрита), Миронівки (Анатолій Фещенко) висловили спільну думку – залишити перспективний план з одною поправкою – Микільське приєднати до Глинської ОТГ.
Історією розвитку наймолодшої у районі Великоскелівської сільради поділився сільський голова Сергій Могильний і висловив позицію односельців:
«Громада проти об’єднання. Будь-якого». Тож і пропозицій у неї щодо перспективного плану немає.
Віталій Федорус (Озера), Андрій Рубаненко (Іванівка), Віктор Гарбуз (Захарівка) підтримали своїх колег і висловилися за те, щоб зміни не вносити, підкреслюючи, що Світловодськ – це важкий тягар для будь-якого складу ОТГ. Ольга Мізенець – представник Великоандрусівської ОТГ заявила:
«Наша позиція – залишити перспективний план без змін, але до Глинської громади можна приєднати Микільськ, якщо таке бажання є».
Олексій Шаповал – заступник голови райради запропонував:
«Залишити перспективний план у тому варіанті, який ми затверджували раніше, і внести туди одну пропозицію щодо Микільського, а далі – якщо Кабінет Міністрів визнає, що ці громади неспроможні, він автоматично силою влади скаже: «Та ні, хлопці, буде отак! Тому ми і перед людьми будемо чесними, бо дослухалися до їхньої думки…»
Насамкінець своє слово сказав Іван Середа: «Не можна села ображати далі!» З його точки зору будь-яке об’єднання призведе до знищення у селах шкіл, медзакладів і робочих місць відповідно.
В обговоренні питання також взяли участь депутати райради Анатолій Мирошник, Ігор Кирилов, Юрій Долгов, багаторічний голова Громадської ради при РДА Віктор Бурлака.
«Усі пропозиції, висловлені членами робочих груп, будуть направлені до Кіровоградської ОДА у встановлений термін», – запевнив присутніх Сергій Твердовський.