На засіданні ради регіонального розвитку Світловодської РДА, що відбулася 17 січня в приміщенні адміністративної будівлі філії "Кременчуцька ГЕС" ПрАТ "Укргідроенерго" під головуванням Сергія Твердовського, підбили підсумки економічного і соціального розвитку за 2014-2018 роки та обговорили стратегічні завдання щодо забезпечення сталого розвитку Світловодщини у 2019-2021 роках.
У заході взяли участь близько 100 працівників відділів і управлінь райдержадміністрації, районної ради, керівників підприємств, підприємців міста і району.
Перед розглядом питань порядку денного учасники заходу переглянули яскравий і змістовний відеофільм про наш край, який і надалі може слугувати презентацією Світловодщини.
З доповіддю перед зібранням виступив Сергій Твердовський – голова Світловодської районної державної адміністрації. Від пафосного:
«Світловодщина – це край нашої мрії, величезний потенціал людської сили, віри в свою землю і власне майбутнє!»
– керівник перейшов до позитивних тенденцій у розвитку та реформуванні різних сфер життєдіяльності району. Зокрема, йшлося про позитивну динаміку розвитку аграрного сектору, промисловості, будівництва, зеленого туризму, матеріально-технічного забезпечення соціальних закладів, благоустрою територій тощо.
Цікаву думку висловив доповідач щодо бюджетів, які затверджували до 2015 року:
«Місцеві бюджети були своєрідною касою виплати заробітної плати для працівників бюджетної сфери. На розвиток територій кошти спрямовувались за залишковим принципом».
Однак з початком проведення децентралізації в країні, було змінено підходи до формування місцевих бюджетів у бік їхнього зростання.
«Завдяки таким змінам ми змогли спрямовувати на розвиток територій вже понад 10% від загального доходу місцевих бюджетів, а з урахуванням державних програм, що реалізовувалися на території району, цей відсоток досяг вже 20%. Протягом 2014-2018 років нам вдалося реалізувати інвестиційних програм на суму понад 40 млн грн», – зазначив доповідач.
Далі Сергій Твердовський зупинився на ролі соціально-орієнтованого бізнесу у реалізації основних заходів соціально-економічної програми розвитку регіону:
«Сьогодні органи виконавчої влади чітко розуміють і пропонують паритетні відносини із суб’єктами господарювання. Іншими словами: влада не заважає, а тільки допомагає розвитку бізнесу в регіоні, в свою чергу, бізнес – нарощує обсяги виробництва, створює нові додаткові робочі місця та збільшує рівень середньої заробітної плати на своїх підприємствах і господарствах».
Доповідач зупинився на результатах такої злагодженої роботи: це будівництво і реконструкція шкіл, дитячих садочків, медичних амбулаторій та фельдшерських пунктів, будівництво та ремонт водогонів та тепломереж, спортивних стадіонів зі штучним покриттям; придбання спеціалізованого освітнього, медичного, спортивного обладнання та транспорту.
Гострим питанням для влади залишається якість доріг, але відповідно до програми ремонту та утримання автомобільних доріг, у 2018 році розпочато поточний середній ремонт на чотирьох ділянках автошляхів району, що передані з державної до комунальної власності, на суму понад 8 млн грн. Роботи вже виконані на 80% і будуть завершені у 2019 році. У цьому ж році планується провести роботи з поточного середнього ремонту доріг загального користування місцевого значення ще на 2-х ділянках: Світловодськ-Павлівка-Павлиш та Велика Скельова-Миронівка-Діброви на суму близько 10 млн грн.
Говорив доповідач і про дороги державного значення, якість яких незадовільна. На думку Сергія Твердовського, щоб держава визнала ремонт цих доріг пріоритетним, треба створити єдину, економічно та соціально привабливу громаду, з перспективами розвитку, цікавою для інвесторів.
Відзначив доповідач і державні програми, що ефективно працюють на території району протягом останніх п’яти років, і зауважив:
«Тільки лінивий менеджер не скористався державними коштами Фонду регіонального та соціально-економічного розвитків, Державного дорожнього фонду».
Далі Сергій Твердовський запросив учасників заходу до діалогу і висловив впевненість у тому, що результатом такого спілкування буде започаткування нових проектів та інвестиційних програм, угод про співпрацю та договорів на виконання тих чи інших робіт.
«Ми завжди відкриті до такого спілкування. Уважаю, що проведення таких заходів дасть можливість закласти підґрунтя для стратегічного планування економічного розвитку Світловодщини на перспективу, принаймні на 2019-2021 роки. Майбутнє нашого краю в єдності влади, бізнесу і громади!»
Насамкінець голова РДА висловив упевненість у тому, що фінансова самодостатність можлива лише за умови проведення в регіоні децентралізаційних процесів.
«Сьогодні держава надає підтримку тим територіям, які сміливо впроваджують реформи!»
До 2020 року є можливість добровільно створити об’єднану територіальну громаду. Місцеві вибори 2020 року будуть проводитися відповідно до нового адміністративно-територіального устрою України, згідно із затвердженими обласною радою перспективними планами.
«Упевнений у тому, що Світловодщина, об’єднавшись навколо міста Світловодська, стане єдиною територіальною громадою. Тільки за таких умов відкриються нові можливості соціально-економічного розвитку нашого краю. І цей літопис розвитку ми будемо відтворювати разом із вами!» – на такій позитивній ноті завершив свою доповідь голова РДА.
Далі він запросив до виступу голову Світловодської районної ради Романа Домбровського.
Шановними представниками виробничої, творчої, управлінської еліти Світловодщини назвав голова райради присутніх у залі, подякував керівництву Кременчуцької ГЕС (найбільшому платнику податків до районного бюджету) за можливість проведення форуму саме на її території.
«Дійсно за 4 роки було зроблено чимало. Я підтримую Сергія Сергійовича Твердовського в тому, що без спільної роботи бізнесу, громадськості, управлінців, звершень не було б ніяких. Я вдячний народному депутату Олесю Довгому за те, що він постійно контролює процеси, які відбуваються в області, і сприяє розвитку Світловодщини, разом з нами на досить відчутному потужному рівні», – зазначив Роман Домбровський.
Далі голова райради поділився власним прогнозом розвитку на найближчі 2-3 роки. Як буде розвиватися Світловодщина – частина Кіровоградщини, України і великого світу?
«Погано те, що ми за роки незалежності відстали від цивілізованого світу. Тому в найближчі роки держава повинна розвиватися в дусі розвитку світової економіки. Я хочу наголосити лише на деяких аспектах, які ми повинні врахувати під час планування розвитку нашої території. Перш за все, весь світ змінив енергетичну парадигму, тобто він перейшов від використання дуже затратних джерел енергії до альтернативних», – підкреслив Роман Домбровський.
Далі голова райради порівняв ситуацію у цьому аспекті в Європі, до якої ми так прагнемо, з Україною. Висловив задоволення, що саме на Світловодщині працює Кременчуцька ГЕС і є підприємці, які прагнуть розвивати альтернативну енергетику.
Далі голова райради говорив про кадрові ресурси краю:
«При плануванні розвитку території нам треба поставити завдання, щоб кадри Світловодщини не виїжджали за кордон ні в Польшу, ні в Німеччину, ні в Сполучені Штати Америки. Лише завдяки цьому ми зможемо розвинути територію до того рівня, який ми сьогодні сплануємо».
Роман Домбровський також підкреслив, що влада Світловодщини підтримує молодих спеціалістів, спонукаючи їх залишатися на місцях, не скорочує мережу навчальних, культурних, медичних закладів.
Далі голова райради висловив думку щодо спільної підтримки навчальних закладів, які працюють у Світловодську: СПТУ №5 та політехнічного коледжу. Говорив і про розбудову освіти в районі: створення навчально-виховних об’єднань, ліцею.
«Це все запорука розвитку класичної освіти і профтехосвіти. Я сподіваюся, що скоро наші учні навчальних закладів окрім атестата про зрілість отримуватимуть ще посвідчення кухаря, пекаря, кондитера, водія…»
Насамкінець Роман Домбровський висловив упевненість у тому, що перспектива розвитку території є:
«Треба об’єднуватися, концентрувати в одних руках бюджетні ресурси тому, що чим потужніші вони будуть, тим краще буде розвиватися наша територія».
Свою точку зору на розвиток нашого краю висловили також: Сергій Яременко – директор філії «Кременчуцька ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»; Михайло Бур’янський – директор головного заводу ТДВ «ОДЕБП», президент міського відділення УСПП; Юрій Павліченко – заступник директора ПП «Віктор і К», Володимир Хиля – виконавчий директор Світловодського річкового терміналу, Юрій Булаєнко – керівник ФГ «Велетень плюс», Іван Середа – директор ТОВ «Мас Агро», Олександр Яременко – розробник інвестиційної програми розвитку сонячної та вітрової енергетики в регіоні, Іван Марон – генеральний директор ТДВ «Об’єднання Дніпроенергобудпром». Сергій Яременко, Володимир Хиля та Олександр Яременко зробили презентації підприємств і проектів.