О 22:30 на майданчику біля міського Палацу культури зібралися творчі колективи закладу на чолі з директором Ларисою Ляшенко, щоб провести акцію «Перша хвилина миру». До півсотні дівчат і хлопців з вишитими рушниками і штучними соняхами в руках вишикувалися у колону, якою і вирушили до Вічного вогню.
Як відомо, 7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01 за європейським часом. Тобто це була перша хвилина миру в Європі. За нашим часом довгоочікувана Перемога сталася саме 9 травня. Але з 2014 року Київ, як і вся Україна, приєдналися до традиційного заходу, який проводить цивілізована Європа, із символічним запаленням вогню і свічок та спільним гаслом «Ніколи знову».
«Минулого року ми провели таку акцію вперше. Нам все вдалося, вітру не було, що важливо у цьому випадку! –розповіла Лариса Ляшенко, керуючи колоною. – Буде палати «вічний» вогонь, а ми запалимо свої свічки і викладемо ними слово «МИР» саме о 23:01. Мета акції – мир в усьому світі. Важливо, щоб люди пам’ятали уроки історії..».
У колоні – весело, директору доводилося декому навіть зауваження робити. А коли на підходах до Вічного вогню залунала скорботна пісня «Степом, степом, падають солдати…», – здавалося, що стало сумно усім…
Хвилиною мовчання вшанували усіх полеглих у роки війни…
У темряві, ще біля Палацу культури, серед юнаків і дівчат ми помітили міського голову Валентина Козярчука із заступником Іриною Щербиною, секретаря ради Юрія Сапянова та ще кількох дорослих дядьків, які розчинилися у натовпі позаду і не мали наміру очолювати рух до Вічного вогню. Причина такої скромності з’ясувалася пізніше, коли міському голові надали слово.
«Сьогодні був дуже насичений день… Ми об’їхали пам’ятники…», – почав звітувати очільник міста.
Кожне слово давалося йому дуже важко. Тим не менше, коли учасникам роздали свічки, він, як завжди, пліч-о-пліч із Іриною Щербиною, вийшов їх поставити біля підніжжя обеліску. Це вже виглядало дуже комічно…
Звертаючись до учасників акції, помічник-консультант народного депутата Олеся Довгого Марина Саакян говорила про своє ставлення до цього свята:
«Пам'ять дуже цікава штука. Щось ми збуваємо одразу, а щось закарбовується на все життя. Приходить час і кожен з нас розуміє – не шанувати свою історію не можна. Довженко назвав тих, хто не знає своєї історії, народом сліпців… Тож пам’ятаймо заради майбутнього…»
А далі маленькими вогниками, попри вітер, діти виклали важливе для нас слово: МИР!
«Нехай ця маленька акція стане посиланням до влади країни, нехай здійсняться наші мрії і закінчиться війна на сході України!», – сказала нам після завершення заходу Надія Клокар – начальник відділу культури і туризму виконкому міської ради.
Богдан Дроздов (фото)