» » Жовтяниця у новонароджених

Жовтяниця у новонароджених


У більшості новонароджених діток жовтяничне забарвлення шкіри є природним станом адаптації організму малюка до позаутробного життя. За І півріччя 2019 року в акушерсько-гінекологічному відділенні Світловодській ЦРЛ народилося 111 дітей, з них у 7 -  виявлена жовтяниця. Чи небезпечна вона для маляти? Про це нашому виданню розповідає лікар-педіатр-неонатолог Світловодської ЦРЛ Антоніна Стародуб.

Випадки жовтяниці у новонароджених у цьому році становлять 6,8% (в І півріччі 2018 року у 5 (3,0%) з 158 новонароджених). Цьогоріч у дитячому відділенні вже проліковано 3 (0,7%) жовтяниці новонароджених (І півріччя 2018 року – 2 (0,5%).

Жовтяниця – перехідний або транзиторний стан, який розвивається внаслідок підвищеного вмісту білірубіну в крові дитини в результаті руйнування еритроцитів, що також є фізіологічною особливістю новонародженої дитини. Білірубін знешкоджується в печінці дитини і виводиться з випорожненнями. Печінка новонародженої дитини незріла і не може швидко обробити та вивести з організму велику кількість білірубіну, тому концентрація в крові підвищується, і ми бачимо жовтяничне забарвлення шкірних покровів.

Таким чином, поява жовтяничного забарвлення шкіри дитини в перші кілька днів життя є звичайним явищем для більшості дітей. Жовтяниця стає помітною у доношених новонароджених при рівні загального білірубіну сироватки (ЗБС) 68-103 мкмоль/л, а вираженою - при рівнях ЗБС 104 - 291 мкмоль/л.

Жовтяничне забарвлення з'являється спочатку на обличчі й шиї, потім, наче «спускається» вниз, фарбуючи груди, потім - до рівня пупка і нижче, на ніжки, ручки, кисті й стопи. Ступінь поширеності жовтяниці безпосередньо залежить від рівня білірубіну в крові: чим вищий рівень білірубіну, тим більша площа шкірної поверхні малюка має жовтяничне забарвлення. Завжди насторожує жовтяниця, яка поширюється на сідниці, ноги й руки.

Жовтяничне забарвлення кистей і стоп - це дуже небезпечний симптом, який говорить про те, що рівень білірубіну дуже високий. Висока концентрація білірубіну в крові може призвести до ураження клітин головного мозку, що проявляється у вигляді зниження активності дитини, а в деяких випадках - у вигляді судом. Ураження клітин головного мозку може також призвести до глухоти, церебрального паралічу та до затримки розумового розвитку дитини. Тому таку велику увагу і приділяють лікарі цьому стану.

Умовно виділяють два види жовтяниці.

Перший вид жовтяниці визначають як "фізіологічну жовтяницю", і вона є звичайним станом для більшості новонароджених дітей. Зазвичай вона проявляється протягом перших 3-5 днів життя і триває до періоду дозрівання печінки (від 14 до 21 діб життя). При цьому виді жовтяниці загальний стан дитини не страждає: вона активна, має чітко помітні періоди сну і неспання, хороший смоктальний рефлекс, у неї стабільна температура, печінка і селезінка мають нормальні розміри, сеча світла, випорожнення нормально забарвлене. Цей вид жовтяниці не є небезпечним для дитини і ніякого лікування не потрібно. Єдине чого дійсно потребують діти з фізіологічною жовтяницею - грудне молоко. Виключно грудне вигодовування і дотримання мамою всіх правил грудного вигодовування допомагає організму дитини швидше впоратися з цим станом.

Патологічна жовтяниця це - поява жовтяниці протягом перших 24 годин, або після 7 дня життя, зберігається більше 3 тижнів, або носить хвилеподібний характер.

Найчастіше її причиною буває несумісність крові матері і дитини по резусу або групі крові, цей стан називається гемолітичною хворобою новонароджених. Новонароджені з такою жовтяницею потребують негайної госпіталізації та обстеження та лікування. Жовтяниця після 7-го дня може бути ознакою порушення відділення жовчі, спадкових захворювань печінки або пізнього сепсису новонароджених.
Одним із шляхів зниження рівня білірубіну в дитини є вплив світлом на шкіру дитини, цей метод лікування називається фототерапією. Під впливом світла спеціальних ламп синього і синьо-зеленого кольору білірубін у шкірі перетворюється на водорозчинну форму і швидко виводиться з організму нирками і кишечником. Фототерапія зазвичай проводиться протягом 2-3-х днів, і вона нешкідлива для дитини.
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Перший тур Чемпіонату України збаскетболу - у Світловодську
“Добрадівці” побували на відкритому турнірі козацького багатоборства
Золоті призери чемпіонату міста Світловодська з футболу присвятили свою перемогу полеглому воїну Олександру Іванушку
Світловодські «Комети» будуть грати у фіналі чемпіонату України!
Дмитро Гонтар біг світловодською набережною, уявляючи, що біжить під київськими каштанами
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!