» » На «гіку», як на довгій ниві, або У квача на серфах з чемпіонкою Анжелікою Гарькавою

На «гіку», як на довгій ниві, або У квача на серфах з чемпіонкою Анжелікою Гарькавою


Дворазова чемпіонка України чотирнадцятилітня Анжеліка Гарькава — єдина дівчина-віндсерфінгістка у Світловодську. Серйозні тренування під керівництвом тата-тренера дали дівчині ґрунтовну базу, тепер вона вже виступає у складі збірної України. Але для подальшої участі у змаганнях всеукраїнського та світового рівнів дівчині потрібен капітальний ремонт вітрила або придбання нового вітрила та щогли. 

Анжеліка займається вітрильним спортом – віндсерфінгом із семи років. Опанування відбувалося під наставництвом тата – Володимира Гарькавого, який є фанатом цієї справи з дитинства, хоча й не має у цьому напрямкові фахової освіти. Два роки тому у світловодському яхт-клубі "Кристал" відбувалися змагання, Анжеліка саме тренувалася, коли її помітив багаторазовий чемпіон України, призер чемпіонатів Європи, призер Кубків світу Олександр Менделенко і, одразу розгледівши потенціал, запросив спробувати сили на дистанції, а невдовзі (у вересні минулого року) – на чемпіонаті України з віндсерфінгу у Вишгороді, де Анжеліка здобула свою першу перемогу у категорії дівчата і третє місце у загальному заліку серед юнаків. Цього року у червні на літньому чемпіонаті України в Тернополі світловодчанка здобула І місце серед дівчат та ІІ місце у загальному заліку серед юнаків. Попереду в Анжеліки – у вересні – чемпіонат України в Одесі, а потім – світовий чемпіонат в Іспанії.

Щоденні тренування спортсменки на території місцевого яхт-клубу тривають 3-4 години. Зазвичай сезон розпочинається з початку квітня і триває до початку жовтня, а взимку це заняття на льоду на спеціальній саморобній дошці з вітрилом. Вивчення прогнозу погоди – звична справа, адже без вітру заняття неможливі. Цікаво, що спочатку дівчинці заняття спортом були не до вподоби, адже в заняттях потрібна дисципліна, а хотілося просто гуляти. 

"Усі хочуть лежати під пледом і пити чай, – говорить Анжеліка, – тому й не приєднуються до моїх тренувань".

Тепер же не може дочекатися початку сезону й участі у змаганнях, хоча і поледачкувати іноді теж хочеться. Зараз Анжеліка тренується сама, бо батько вирушив на заробітки, але продовжує консультувати і давати завдання в телефонному режимі. Мама Оксана Артеменко завжди присутня на тренуваннях – спостерігає на березі, а тепер ще й фотографує та відсилає виконані елементи татові-тренеру. Сама жінка теж пробувала виходити під вітрилом, і в неї виходило, але перевагу віддала шейпінгу. Та Оксана у захваті від цього красивого виду спорту і яскраво пропагандує його, адже для розвитку віндсерфінгу Світловодськ має найголовніше – шикарну акваторію, тому їй дуже прикро, що віндсерфінг тут не розвивається (у Світловодську любителів посерфити – до 10 осіб). Окрім краси і фізичної форми цей спорт дуже корисний для здоров’я. Як стверджує Оксана, у дитинстві Анжеліка часто хворіла, тепер застуда з незначним підвищенням температури триває максимум два дні, а ще в доньки відновився зір, тому що увесь час фокусуєшся і вдивляєшся у далечінь. 

Віндсерфінг – складний і небезпечний вид спорту, треба відповідально ставитися до тренувань і неухильно слідувати настановам тренера, адже вода помилок не вибачає. Анжеліка добре пам’ятає випадок, коли у тата порвалося вітрило, а вона ніяк не могла стати на воду, тому довелося вітрило помістити на дошку і удвох добиратися до берега, долаючи велетенські хвилі. Цього літа, коли у тата упало вітрило, через різкі та сильні пориви вітру Анжеліка ніяк не могла дістатися до його дошки і дізнатися, як справи, коли все ж вдалося це зробити, виявилося, що щогла на його серфі зламалася навпіл. Добираючись до суші, обоє добряче замерзли, бо протягом 40 хвилин їх накривало хвилями, а коли витягали щоглу на берег, поранили руки об комиш. А одного разу вітрило через різкий порив вітру накрило дівчину ще на березі і вибратися з-під нього без допомоги тата вона б не змогла. Ось ще декілька подробиць про цей вид спорту від Анжеліки: коли спортсмени на воді – на них лише рятувальний жилет і ніякої страховки, адже вона лише заважатиме безперешкодно рухатися; коли летиш на хвилях на великій швидкості, після сходження на берег пальці ще п’ять хвилин не розгинаються – так сильно тримаєшся за гік – оснащення для напинання косих вітрил. Але попри всі складнощі це дуже цікаво, а ще на серфах навіть можна грати в квача. 

Успіхи – результат наполегливості Анжеліки та моральної і матеріальної підтримки її батьків. Вітрильна федерація України частково фінансує проїзд та житло, а от про спорядження слід дбати самим. Останнім часом декілька світловодських підприємств допомогли з поїздками, за що родина їм вдячна. Але під час тренування юна спортсменка відпрацьовувала складний поворот на швидкості, при невдалому входженні у поворот було сильне падіння на воду і дошку – тріснула щогла та частково розірвалося вітрило. Вітрило склеїли, але йому вже 8 років, воно неодноразово ремонтувалося, тому може розірватися при будь-якому наступному падінні. Купити нове вітрило батьки не в змозі, та і його ремонт коштує 4 тисячі гривень, щогла, що була у використанні – 6 тисяч гривень, а нове вітрило разом зі щоглою – 800 доларів. При цьому з відремонтованим вітрилом можна змагатися в Україні, а ось на світовому чемпіонаті з ним не допустять до змагань: оскільки кількість учасників велика і велика щільність на перегонах, то таке вітрило становитиме загрозу для їхнього життя і здоров’я. Окрім того, наступного року дівчина виступатиме вже в іншій віковій категорії, квадратура вітрила в якій більша. За кордоном таке вітрило можна придбати на змаганнях після першої гонки за 950 євро, в Україні ж нове вітрило коштує 1350 євро. Такі суми для батьків вже не під силу, а полишати справу, у якій маєш великі успіхи, дуже б не хотілося. Тим більше, що у подальшому Анжеліка планує отримати професію тренерки з віндсерфінгу, вступивши на факультет фізичного виховання до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

«Велике прохання допомогти мені у придбанні спорядження, адже я і надалі хочу перемагати та захищати честь України і Світловодська зокрема», – звертається до усіх небайдужих чемпіонка Анжеліка Гарькава.

«Конкурс журналістських матеріалів «Дій активно! Живи позитивно!», ініційований Благодійним фондом Олександра Шевченка та Українським журналістським фондом.
Тетяна Юганова,
Альона Зозуля (фото)
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Антон Пустовіт повернувся!
Острів Змитниця, острів пам’яті та звитяги
Вітаємо Чемпіонку України!
У Світловодську відбувся Всеукраїнський турнір з художньої гімнастики "Весняночка-2020" (ДОПОВНЕНО. ФОТОРЕПОРТАЖ)
А у Світловодську – волейбол!
Мультiмедиа
«Золотий саксофон» Хмельниччини об’єднав друзів у Світловодську
Ви ризикуєте, купуючи продукти харчування «з землі». А у таку спеку – й поготів!
Олена Шангіна про свою музичну творчість: "Ставлюся до цього як до звичайного хобі"
Олександр Звінцов з Москви про Донбас. Що то було?
Ринок «Світанок» з новим керівником! (ДОПОВНЕНО)