
- За березень 2022 року мені було нараховано за опалення квартири за адресою: вул Героїв України, 46 - 1429 грн, хоча 10 днів у будинку тепла не було. Головою ОСББ «Аквамарін» Олександром Мазоруком 29 березня був складений відповідний лист і переданий у СП ТОВ «Світловодськпобут» теж 29 березня (на листі є позначка – вх.№ 153/3), тобто його отримали. У цьому листі написано:
«ОСББ «Аквамарін» доводить до вашого відома, що по вулиці Героїв України, 46 подачі теплоносія на будинок не було 15.03.22 р. та з 21.03.22р. по 29.03.22р., в результаті чого люди не отримували теплопостачання. Температура у квартирах співвласників будинку від +11 до +13. Просимо взяти до уваги при нарахуванні коштів за теплопостачання…»
Після того, як лист було направлено до «Світловодськпобуту», я особисто неодноразово зверталася до бухгалтерії, але там відповідали, що листа не було. У грудні зверталася до генерального директора Московського С.В. Він сказав, що принесли копію листа. Насправді їх носили кілька разів і реєстрували.
У лютому знову звернулася до бухгалтерії, та ж відповідь – листа немає. Неодноразово телефонувала Московському – не відповідає.
Я зробила простий розрахунок і вийшло, що мене намагаються ошукати на 461 грн за 10 днів ненаданої послуги. А так хочеться, щоб в Україні припинили красти і дурити людей! Особливо під час війни…
Руденко М.В. , пенсіонерка
«Проведіть журналістське розслідування!» - Московський

Саме таку рекомендацію видав мені генеральний директор СП ТОВ «Світловодськпобут» Сергій Московський після мого прохання прокоментувати ситуацію, що склалася: «Ці будинки не готові до опалювального сезону, пропоную провести журналістське розслідування з даного факту».
Розпочала з ОСББ. На жаль, колишній голова Олександр Мазорук, який працював з березня 2021 року, 16 січня цього року звільнився від обов’язків, а новий - Володимир Повзун - не знає про що йдеться. Обізнаною виявилася бухгалтерка Катерина Жиглата, у якої зберігаються всі документи. Вона і розповіла, що акту готовності будинку до початку опалювального періоду насправді немає. Підписати його у СП ТОВ «Світловодськпобут» майже нереально. На виклики щодо відсутності теплоносія і складання актів від теплопостачальника ніхто не відгукується, тож обмежуються листами.
12 грудня 2021 року співвласники будинку написали колективну скаргу на неякісне теплопостачання у цьому будинку і 2 січня 2022 року навіть отримали лист у відповідьвід СП ТОВ "Світловодськ побут", у якому, зокрема, написано:
«Всі перерви в теплопостачанні, а саме: роботи на тепломережах в районі, де розташований будинок по вул. Героїв України, 46, які були в грудні 2021 року, будуть розглянуті при нарахуванні за послугу теплопостачання, згідно постанови Кабінету Міністрів № 830 від 21.08.19 р. та Закону України «Про житлово-комунальні послуги», стаття 16.»
Тобто, впродовж кількох опалювальних періодів випадки ненадання послуг для мешканців будинку траплялися і розглядалися при нарахуванні оплати за теплопостачання. Що ж сталося у березні минулого року? Чому «Світловодськпобут» категорично відмовляється визнати факт відсутності подачі теплоносія до будинку протягом 10 днів?
Про категоричну відмову можна судити з таких відповідей Сергія Московського на мої запитання:
- Як так? 20 днів опалювали, а потім вирішили, що вони не готові? За що тоді платіжки?
- Я вам все написав.
- Тобто, ви підтверджуєте, що не опалювали будинок, а нарахування за ненадану послугу зробили?
- Я вам все написав.
Якщо не складали акт, то й вимагати нічого не можна?

Було б неправильно не звернутися до головного «комунальника» міста, заступника міського голови Максима Ільченка.
- Прокоментуйте ситуацію, що склалася, копії листів і звернення пенсіонерки я вам надіслала.
- В цьому році дійсно змінився голова ОСББ «Аквамарін» і я впевнений, що він підготує будинок до опалювального сезону, але за попередній період це була відповідальність попереднього голови. Кожен мешканець приміщення повинен був складати акт самостійно, як того потребує законодавство. Є ціла процедура затверджена Мінрегіонбудом.
- Тобто, якщо не складали акт, то й вимагати нічого не можна?
- По суті так. Обов'язково акт складається в присутності представника теплогенеруючої компанії або, у разі його відсутності, при двох свідках. Лист голови ОСББ нічого не вирішує.
- А чому Московський стверджує, що будинок не готовий до опалювального періоду?
- Не всі будинки готові до опалювального сезону і така тенденція зберігається вже багато років. Треба дивитися припис, в якому було викладено всі недоліки та час на його виконання.
- Припис в ОСББ зберігається?
- Обов'язково, але в тому випадку, якщо голова ОСББ його забрав під підпис.
, у якому йдеться про алгоритм дій при ненаданні послуги. Максим Ільченко вважає його актуальним. Друкуємо його у повному обсязі.
В яких випадках за тепло можна не платити і як змусити компанію, яка постачає тепло в будинок, провести перерахунок вартості послуги
Згідно з постановою КМУ «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», допустимою, під час опалювального сезону, є температура не нижче 18˚С, а температура в кутовій квартирі, повинна бути не менше 20˚. Якщо температура в приміщенні нижче встановленої норми, то і ціна повинна бути нижчою.
Постачальники тепла повинні знизити вартість послуги на 5% за кожен градус відхилення від санітарних норм в межах від 18 до 12 градусів у житлових приміщеннях і від 20 до 14 градусів - в кутових кімнатах.
Якщо температура в кімнаті, нижче 12, а в кутових квартирах - нижче 14 градусів, за тепло можна зовсім не платити. Щоб не платити за низьку якість послуги з теплопостачання, споживачам необхідно скласти акт-претензію.
Акт-претензія: порядок складання
Якщо опалювальний сезон розпочався, а батареї холодні, необхідно залишити заявку диспетчеру компанії, яка постачає тепло в ваш будинок, щоб її співробітники виявили причину відсутності тепла. У разі, коли компанія не відреагувала на заявку, слід скласти претензію про неналежне надання або ненадання послуг.
Основні аспекти складання акта-претензії
1. Документ складається в двох примірниках.
2. Документ підписує споживач та представник компанії-постачальника послуги. Якщо представник не прибув для перевірки опалення або відмовився підписувати складений акт, документ буде дійсним у разі його підписання не менше ніж двома споживачами.
3. Акт-претензію слід також зареєструвати в журналі реєстрацій компанії-постачальника послуги.
4. Протягом 3-х днів виконавець повинен розглянути акт-претензію і відправити споживачеві відповідь про вирішення проблеми або відмову з поясненням причин.
5. Якщо протягом зазначеного терміну компанія не дала відповідь, то вважається, що постачальник визнав факти, які були викладені в претензії.
6. На підставі другого акту, що залишився у споживача, можна звернутися в суд і вимагати, щоб опалення включили і виконали перерахунок за послугу.