Марія Податель
Інвалідність – це не вирок. Практика показує, що люди з обмеженими можливостями можуть бути й стають чудовими фахівцями, соціально активними людьми, люблячими та турботливими батьками, які надихають багатьох.
У цивілізованих демократичних країнах з високою культурою людських стосунків до таких людей ставляться, як до людей з особливими потребами, які потребують додаткової уваги суспільства.
Дуже важливо сформувати середовище, в якому здорові люди та люди з фізичними обмеженнями почуватимуться однаково комфортно, без бар'єрів та стереотипів, а їхні стосунки будуть складатися з взаєморозуміння та взаємодопомоги. Тому у місті повинна бути універсальна доступність, яка нікогоне буде обмежувати у пересуванні.
Суспільство повинно з дитинства навчати приймати людей з інвалідністю такими, якими вони є, і робити все можливе, щоб ті, з ким трапилося лихо, відчували себе повноцінними людьми. І тоді люди з обмеженнями завжди отримають підтримку людей, що знаходяться поруч, а не жалість, навіть якщо вона і від щирого серця. Отриманий у дитинстві досвід спілкування не дозволить дивитися на людей з обмеженими можливостями зверхньо.
Сьогодні в основі соціальної моделі інвалідності лежить не фізіологія особи (порушення стану здоров’я), що роблять її «інвалідом», а бар’єрна природа суспільства.
Іншими словами, «інвалідами» людину роблять бар’єри — стереотипи й судження щодо людей з інвалідністю (ментальний бар’єр), інституційні бар’єри, пов’язані з законами та політикою, економічні бар’єри, а також бар’єри навколишнього середовища, такі як фізична недоступність, обмеження в інформації та комунікації. Бар’єри породжують дискримінацію, виключають із суспільного життя та ставлять осіб з інвалідністю у становище, що принижує їхню гідність.
Такі люди не називають себе інвалідами, вони не вимагають до себе жалю, для них важливе лише елементарне – можливість жити.
А головне пам’ятати, що інвалідність стосується кожного, проте не обмежує нікого.
Запрошуємо разом досягати перемоги над обставинами. Чекаємо нових членів до лав ГО Центр «Добрада», людей з інвалідністю не залежно від групи, віку, стану здоров’я, освіти.
Будемо раді творчим людям!
Контактні тел: 2-05-34, 0973867576.
E-mail: dobrada@ukr.net.
Дар'я Податель
Також по темі