
В очікуванні дозволів
Більшість змін, які запроваджуються, спрямовані на юридичних осіб, тобто бізнес. Утім, деякі пункти стосуються і фізичних осіб. Зокрема, це можливість купувати валюту онлайн та вкладати гроші за кордон без ліцензії.
Також 2019 року почала діяти постанова НБУ, що надає право фінустановам обмінювати валюту через банкомати. Досі українські банки такої послуги не надавали і поки не збираються змінювати свою політику. Щодо обміну валюти онлайн, то раніше така опція була доступна в інтернет-банкінгу Приватбанку. Після націоналізації установи послугу закрили. Інші ж банки не поспішали запроваджувати онлайн-обмінник, з одного боку, через відсутність державного регулювання, з іншого – через потребу розробки технічного забезпечення для таких операцій.
Обмінник онлайн
Відповідно до Закону, банки та інші фінансові компанії зможуть продавати валюту онлайн фізичним особам. Але не більше суми, що еквівалентна 150 тисячам гривень на день.
«Онлайн-купівля – це те, чого ми чекали більше ніж 10 років. Це не тільки просто для клієнтів, це зручно: один клік – і ти купив валюту, тобі не потрібно виходити з дому, шукати по відділеннях валюту. Ти усуваєш операційний ризик: не несеш цю валюту в руках. Водночас це дуже зручно для банку, тому що знижуються витрати на інкасацію відділень і знижуються ризики», – зазначила начальник управління казначейства «Банку Форвард» Наталя Шишацька.
Тим часом у Приватбанку вже оголосили про запуск оновленої послуги. У мобільному додатку «Приват24» клієнти зможуть миттєво купувати і продавати долари та євро. При цьому валюта конвертуватиметься безготівково: клієнт зможе отримати гроші лише на свій рахунок. Миттєвої видачі готівки не буде.
«У терміналі самообслуговування можна буде вставити валютну купюру і після конвертації в гривню отримати зарахування на свій гривневий рахунок. А можна не вставляти купюру, можна вибрати в терміналі два свої рахунки – валютний і гривневий, і за допомогою терміналу провести покупку або продаж валюти», – уточнив член правління Приватбанку Олексій Шабан і додав, що перераховувати валюту третім особам не дозволять.
Інвестиції без довідок
З 7 лютого держава також спростить процедуру іноземних інвестицій для українців. Раніше, щоб купити нерухомість за кордоном, потрібно було отримувати індивідуальну ліцензію НБУ. Закон «Про валюту» таку вимогу скасовує. Натомість він вимагає лише повідомити Нацбанк про операцію, а також запроваджує інвестиційний ліміт у 50 тисяч євро, який згодом може зрости.
Крім того, Закон збільшує обсяги закордонних грошових переказів з 15 до 150 тисяч гривень на рік. Також ліміт зросте для поштових грошових відправлень. Його планують збільшити з 300 до 10 тисяч євро. Ці зміни важливі для тих, хто не має рахунку в банку і здійснює разову транзакцію.
Таким чином, без індивідуальної ліцензії НБУ українці зможуть інвестувати в цінні папери на глобальних ринках, вкладати гроші в бізнес за кордоном, відкривати рахунки в іноземних банках тощо. За словами представників Нацбанку, у майбутньому держава планує зняти всі обмеження з валютних операцій.