» » Журналісти міста і району готуються до 60-річчя з дня організації Спілки журналістів України

Журналісти міста і району готуються до 60-річчя з дня організації Спілки журналістів України


Та середа першого тижня уже далекого для нас лютого 1959 року, коли зібралися на свою чергову планерку творчі працівники редакції Новогеоргіївської районної газети, була звичайним робочим днем, що поклав початок діяльності первинної організації створюваної Спілки журналістів України. 

Молодий редактор місцевої райони Станіслав Міркотан розповів присутнім про установчу конференцію журналістів області, які вирішили створити обласну організацію і сформувати Спілку журналістів України, що саме тоді і формувалася, виступи членів оргкомітету і делегатів та ухвалені на ній рішення. Тут же відбувся і жвавий обмін думками з цього приводу, виникли запитання до доповідача, що ж дасть журналістам району створювана Спілка, які її основні завдання та майбутній зміст роботи. Питань було чимало, а ще більше роздумів і пропозицій. Але рішення присутніх було одностайне: Спілка журналістів як творча організація з розгалуженою мережею первинних осередків потрібна. Мають же письменники, театральні діячі, художники свої професійні організації, то чому ж журналісти не можуть створити свою творчу спілку, щоб відчути себе не кустарями на газетярській ниві, а саме творчими працівниками, які мають специфіку своєї роботи, свої професійні знання, інтереси і навички. 

Виявили бажання стати членами створюваної журналістської Спілки і газетярі Наддніпрянського краю. Час тоді для місцевих журналістів був особливий, багато в чому незвичайний. Кілька місяців тому був перекритий Дніпро, тривало наповнення водою чаші майбутнього водосховища, одного з найбільшого в республіці. Гідробудівники готували до пуску перші агрегати Кременчуцької ГЕС, розширювало свої межі нове білокам’яне місто, що постало на місці прадавнього овіяного легендами Табурища, а поряд, на високих пагорбах і дніпровських схилах виростає ще одне місто, вірніше, районний центр Новогеоргіївськ, мешканці якого виселялися із зони затоплення майбутнього водосховища. Час був особливий, в чомусь урочистий, а водночас і трагічний, адже тисячі людей мовчки покидали обжиті місця, що йшли під воду, могили своїх дідів і прадідів, мальовничі краєвиди рідних Наддніпрянських і Надтясминських просторів з їх містами, селами і хуторами, що існували тут чимало століть, створивши свою особливу і неповторну цивілізацію, власний, притаманний тільки цьому краю спосіб життя. Відобразити цей неповторний і непростий час, зрушення людських душ і характерів, а точніше – людських доль – саме цим опікувалися місцеві журналісти, прагнучи відобразити на газетних сторінках не лише життя переселенців на нових місцях, де їм належало їх обжити і облаштувати, зробити рідними і неповторними, а й зафіксувати зміни у характерах людей і змісті їх повсякденного життя і діяльності. 

Того ж дня на стіл редактора газети лягли заяви і анкети журналістів районки, які виявили бажання стати членами створюваної Спілки. Заступник редактора Володимир Тумаков, завідуючі відділами і кореспонденти Микола Марченко, Микола Делятинський, Мечислав Венцковський – то перші члени Спілки журналістів нашого міста і району. Поповнили ряди СЖУ і творчі працівники багатотиражної газети «Кременчукбуд», що видавалася управлінням будівництва Кременчуцької ГЕС. Це були редактор Аристарх Бойченко, заступник редактора Георгій Шапіро, кореспондент газети Аполінарій Мацевич, пізніше відомий український письменник.

Обласну організацію СЖУ очолив головний редактор «Кіровоградської правди» Василь Сторожук. Основним змістом діяльності Спілки, її обласної організації стали питання підвищення журналістської майстерності творчих працівників обласних і місцевих газет, координації їх зусиль на висвітлення актуальних питань народного життя, провідних галузей промислового і сільськогосподарського розвитку країни, діяльності закладів народної освіти, культури, охорони здоров’я, побутового обслуговування населення. Цими питаннями опікувалися творчі секції публіцистики і нарису, інформації та ілюстрації, сатири та гумору, інші. Проводилися огляди творчості і семінари журналістів, які спеціалізувалися на висвітленні тих чи інших питань життя, влаштовувалися конкурси на кращу публікацію у газеті чи у виступі на радіо.

Дієвим засобом підвищення професійної майстерності стали регулярні звіти журналістів, які працювали у різних жанрах в обласних і районних газетах, на радіо і телебаченні, обговорення їх творчих набутків. З такими звітами виступали як журналісти з обласного центру, так і з місцевих видань. Серед них були і наші земляки Мечислав Венцковський, Іван Синипостіл, Аполінарій Мацевич та інші. Це сприяло підвищенню їхньої журналістської майстерності, розширювало коло їхніх знайомств з побратимами по перу. Націлювало на висвітлення тих чи інших питань народного життя і проблем, що їх супроводжувало.

У практику роботи обласної організації СЖУ увійшло регулярне проведення кущових нарад працівників місцевих видань у тому чи іншому місті або райцентрі. Світловодські журналісти, наприклад, брали участь у таких нарадах в Олександрії і Знам’янці, Петровому й Онуфріївці, приймали у себе журналістів із цих міст і районів. Як правило, у таких кущових нарадах і семінарах брали участь члени правління обласної організації СЖУ, провідні журналісти з Києва, Кропивницького (колишнього Кіровограда), інших міст.

Велика увага приділялася навчанню журналістів на місцях, у школах діяли гуртки юнкорів, якими регулярно опікувалися творчі працівники редакцій, активно діяв такий гурток юнкорів у Світловодській СШ № 2, з якого вийшли такі відомі в Україні журналісти як Вадим Бойко, що став депутатом Верховної Ради України першого демократичного скликання, ім’я якого носить одна з центральних вулиць нашого міста, та Анатолій Венцковський, який після закінчення факультету журналістики Київського держуніверситету працював на Українському радіо.
А ще обласна організація опікувалася питаннями оздоровлення журналістів у санаторіях і будинках відпочинку країни, організовувала екскурсії працівників редакцій і газет як по рідній країні, так і до зарубіжних країн.

Багато уваги приділялося також роботі з робітничими і сільськими кореспондентами, діяли Народний університет при редакції обласної газети «Кіровоградська правда» і його філії в містах і районах. Активними слухачами цих університетів були і позаштатні кореспонденти міськрайонної «Наддніпрянки» і обласних газет Антон Куян, Петро Махно зі Світловодська, Михайло Коваленко і Яків Ковальчук з Озер, Ніна Колесніченко з Великої Андрусівки, Олексій Бандурович з Подорожньго, Олександр Шарий з Миронівки та багато кращих добровольчих помічників редакцій газет, які регулярно надсилали свої кореспонденції, інформації, нариси і замальовки про трудові здобутки своїх земляків і людей з цікавими біографіями.

З набуттям Україною незалежності змінився зміст і форми роботи журналістів як у центральних, так і у місцевих газетах, на телебаченні, в інтернет-виданнях. Якщо раніше газети були, як правило, органами місцевих партійних організацій і рад депутатів трудящих, після 1991 року вони стали виданнями місцевих рад, а у районах – і місцевих райдержадміністрацій. Нині усі вони роздержавлені і стали незалежними від органів влади місцевими підприємствами. Це наклало нові обов’язки як на працівників організацій, так і на їх творчі колективи.
Нині у нашому місті виходять щотижневі газети «Світловодськ вечірній», «Вісті Світловодщини», регіональна газета «Вісник Кіровоградщини», що поширюється на території двох міст і п’яти районів області, кілька інтернет-видань. У цих редакціях працюють редактори Тетяна Дроздова, Світлана Калугіна, Богдан Дроздов, молоді журналісти Яна Боровська, Ігор Котляров, Альона Зозуля, Ніна Сокуренко

Дієвою формою взаємного спілкування працівників ЗМІ, обміну досвідом щодо роботи стали щорічні журналістські фестивалі, які почергово проводяться у містах та районах області. Минулого року такий фестиваль відбувся у місті Бобринці, що є справжньою колискою корифеїв українського професійного театру М.Л. Кропивницього та І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого). Крім запланованих творчих заходів журналісти області ознайомилися з історичними пам’ятками цього степового міста, що сприяло розширенню їх знань про історію краю, життя і творчість М.Л. Кропивницього, чиє ім’я носить наш обласний центр.

Регулярними стали і регіональні наради та зустрічі газетних працівників, що їх організовує обласна організація Спілки журналістів України. У Світловодську, наприклад, така регіональна нарада відбулася 8 липня 2016 року. У ній взяли участь журналісти Світловодська та Онуфріївки. Вони обговорили актуальні питання діяльності редакцій місцевих газет, відбувся обмін досвідом їх роботи. Тут же голова обласної СЖУ Петро Мельник вручив почесні відзнаки Національної спілки журналістів України автору цього матеріалу, як ветерану світловодської журналістики і редактору газети «Світловодська вечірнього», секретарю міськрайонної регіональної організації НСЖУ Тетяні Дроздовій (фото Богдана Дроздова з цієї події. Ред.

Нині журналісти міста і району та й усієї області готуються до урочистого відзначення 60-річчя з дня організації Спілки журналістів України і її першого з’їзду, що відбудеться навесні цього року. До цієї дати готується ряд публікацій з історії обласних організацій СЖУ, досвіду роботи, досвіду роботи окремих видань і журналістів області. Сподіваюся, що у цих ювілейних виданнях буде узагальнено досвід роботи журналістів Світловодщини.

Владислав Журавський, член Національної спілки журналістів України, 
редактор «Наддніпрянської правди» у 1972-1999 рр. 
і «Вістей Світловодщини» у 2005-2006 рр.
Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Футбольний турнір пам'яті Олександра Іванушка відбудеться у Світловодську
Осінь спортивна: корнхол, спартакіада та чемпіонат області з шахів і шашок
Віримо у перемогу і щасливе майбутнє наших дітей!
Світловодська КДЮСШ №1 зібрала 50 тисяч гривень на підтримку ЗСУ
Мультiмедиа
У футбольному турнірі пам'яті Олександра Іванушка перемогла команда Світловодська
Світловодська громада попрощалася з Олександром Іванушком
Двісті дев'яту річницю від дня народження Тараса Шевченка відзначили у Світловодську (Доповнено)
Світловодськ попрощався з захисником України Сергієм Батяшовим
Щиро вітаємо всіх вчителів України з професійним святом!