» » Місцеві вибори проходитимуть за новими правилами

Місцеві вибори проходитимуть за новими правилами


Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення виборчого законодавства. Розібратися у нововведеннях пересічному громадянину непросто, тож ми звернулися до визнаного експерта у царині місцевих виборів – Олексія Шаповала, заступника голови Світловодської районної ради, лідера місцевого осередку однієї з політичних партій з проханням дати роз’яснення з ключових питань. 

– Олексію Івановичу, як відомо, місцеві вибори призначені на 25 жовтня. Вони проходитимуть за новими правилами. Що змінилося?

– Видозмінений виборчий кодекс, що уже вступив у силу, міняє як процес висунення кандидатів, так і саму процедуру голосування та підрахунку голосів. У раду ОТГ з населенням до 10 тис. виборців громадяни будуть обирати депутатів по мажоритарній системі.

У раду ОТГ, де проживає більше 10 тисяч виборців (як у Світловодській ОТГ),  вибори депутатів проходитимуть за пропорційною системою з відкритими партійними списками. Право самовисування не передбачене, кожен кандидат, який захоче балотуватися до місцевої ради, повинен заручитися підтримкою певної політичної сили.

Тобто, якщо число виборців менше 10 тисяч, то кандидати можуть балотуватися і від партії, і йти самовисуванцями. Якщо більше – тільки від партії.

Пропонована пропорційна система і сам бюлетень для голосування також значно відрізнятимуться від тих, які були раніше.

– Як відбуватиметься висування кандидатів? 

– Для кожної ради політична партія, що бере участь у виборах, формує два види списків кандидатів. Перший – загальний список усіх кандидатів, яких партія висуває в раду плюс перший номер – це лідер списку.

Другий вид – це регіональні окремі списки для кожного із округів, на які буде поділена територія ОТГ. У ці списки включається від 5 до 12 кандидатів із першого (загального) списку. Тобто в одному окрузі партія висуває відразу по кілька кандидатів. Причому в кожному окрузі кандидати повинні бути різними (кандидат не може бути включений одночасно до двох чи більше регіональних партійних списків). Перший же номер або лідер партії і партійного списку не закріплюється за якимось окремим округом, і якщо його партія, долаючи 5-відсотковий бар’єр, проходить до ради ОТГ, отримує – «гарантійний» депутатський мандат.

– Як відбуватиметься голосування?

– Виборець повинен буде обирати як політичну силу, так і одного із її кандидатів. Бюлетенем для голосування передбачено поряд з переліком партій, що братимуть участь у виборах (розміщених в порядку жеребкування), і прізвища її кандидатів в окрузі. І щоб проголосувати, виборцю треба буде поставити в бюлетені дві позначки: одну поряд з назвою партії, за яку голосуєш, і іншу – вписати у трафарет номер кандидата з пропонованого списку. Чим більше голосів набирає кандидат, тим більші шанси і його, і партії попасти в раду.

При цьому виборець не може проголосувати за одну партію, а вибрати кандидата від другої. Тобто, суть відкритих списків полягає в тому, що людина голосує за конкретного кандидата у партійному списку.

До речі, у списках партії повинні дотримуватися гендерних квот. У кожній п’ятірці повинно бути не менше двох кандидатів одніеї статі. Інакше виборча комісія не зареєструє цей список.

– Для більшості виборців, я думаю, це надскладне завдання. Уявляю, скільки буде зіпсованих бюлетенів… Окремо розкажіть, будь ласка, про підрахунки голосів.

– Пропорційна система з відкритими списками передбачає складну систему підрахунку голосів. Скажімо, у Світловодську міську ОТГ обирається 34 депутати. З усіх партій, що брали участь у виборах, 5%-бар’єр подолали чотири партії. У цьому випадку чотири мандати із 34-х відразу відходять першим номерам у партійних списках. Залишається 30 місць. Послідуючий розподіл місць між партіями і кандидатами відбувається за допомогою виборчої  квоти (кількості голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандату).

З допомогою виборчої квоти визначається число отриманих партією мандатів та конкретних переможців спочатку на рівні регіональних виборчих списків, а потім на рівні єдиного виборчого округу. Щоб кандидат потрапив у раду, йому потрібно набрати мінімум 25% від виборчої квоти у своєму окрузі.

Місця, що залишилися, діляться між кандидатами із загальнопартійних списків, які не отримали мандати в округах. У результаті такого підрахунку по одному округу в раду можуть пройти не один, а кілька депутатів від однієї партії.

На виборах голів ОТГ також будуть застосовуватися дві різні виборчі системи, залежно від величини адміністративно-територіальних одиниць: до і більше 10 тисяч виборців.

– Який висновок з усього сказаного можна зробити? 

– Щоб розібратися у складній процедурі місцевих виборів за новими правилами, слід насамперед добре вивчити виборче законодавство. Важливу роль відіграватиме інформаційна складова, зокрема засоби масової інформації. Хоч я чомусь думаю, що без сюрпризів не обійдеться.

– Дякую за роз’яснення і бажаю вам і вашій політичній силі успіхів на місцевих виборах 

Автор: Тетяна Дроздова

Фото: Ігор Котляров

Додати коментар
Або увійдіть через соціальні мережі
Популярне
Чи не замерзла вода у міському басейні?
Світловодські баскетболісти «порвали» усіх своїх суперників!
Хто до басейну? Вже скоро буде можна!
Першість області з легкої атлетики відбулася у Світловодську
Мудрий Лисак «розполовинив» свою команду. І не прогадав
Мультiмедиа
Як світловодці випробовували себе на міцність на Водохреща
Роман Домбровський впритул наближається до Андрія Маліцького
Чи можливо в Україні висадити 1 мільйон дерев за один день? (ДОПОВНЕНО)
Світловодський річковий термінал став центром уваги всієї України (ВІДЕО, ДОПОВНЕНО)
За п’ять років роботи для розвитку соціальної сфери та інфраструктури Світловодського району додатково залучено 80,0 млн грн