Міське сміттєзвалище, фільтраційні поля у селищі Власівці, амбулаторія у Великій Скельовій, футбольні поля зі штучним покриттям у Григорівці і Павлівці, інклюзивно-ресурсний центр, децентралізація – ось коло тем, про які ми говорили з головою Світловодської райдержадміністрації Сергієм Твердовським.
– Сергію Сергійовичу! Так сталося, що до Вас звертаються жителі Світловодська і Власівки з різних важливих питань життєдіяльності міста і селища. Кожній проблемі ви приділяєте увагу, витрачаєте час і, як правило, знаходите шляхи її вирішення. Ваші опоненти вголос думають: що це за альтруїзм такий? Напевне, до виборів готується…
– Як і будь-який посадовець, а тим більше представник Президента України на території, я піклуюся про те, щоб на Світловодщині панував порядок, а не безлад. Крім цього, маю доручення голови облдержадміністрації Сергія Анатолійовича Кузьменка щодо ефективного використання коштів державного і обласного бюджетів на території. Щодо виборів. Всупереч закону мої опоненти вже давно і активно займаються передвиборчою агітацією. Подивіться на численні білборди – портрети відомих людей тасуються, як карти, бо місцеві «політики» бояться не прогадати… Я ж вважаю, краще займатися ділом і таким чином доводити свою спроможність.
– Пропоную поговорити про важливі справи для жителів і міста, і району, і селища Власівки. Розпочнемо зі сміттєзвалища…
– Це болюча тема. Протягом багатьох років місто користувалося сміттєзвалищем, що розташоване на землях Павлівської сільської ради, і не сплачувало за це жодної копійки. У 2016 році, за наполяганням районної влади, міське комунальне підприємство уклало договір оренди землі, і все… На 1 вересня заборгованість складає близько 120 тис. грн, сміттєзвалище «димить» і отруює жителів Павлівки, Вільного та частково і міста. Ми неодноразово про це говорили з представниками міської влади, проводили засідання, виїжджали на цей об'єкт, але нічого не зрушувалось з місця. На засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулася 3 вересня, я вимушений був знову запрошувати представників міської влади. Прибула перший заступник міського голови Олена Балюк, директор СКП "Комбінат комунальних послуг» Олександр Плахотний, начальник УЖКГ Віктор Самоляк та інші посадовці. Щоб вирішити питання кардинально, перед ними було поставлене завдання – негайно вжити заходів, насамперед, щодо повного припинення горіння відходів на сміттєзвалищі. Зрозуміло, що грошей у міста на ці заходи хронічно не вистачає, тож я звернувся до керівництва області з проханням допомогти місту фінансово. На мою вимогу Балюк з Плахотним негайно підготували та направили екологічний запит і паспорт місця видалення відходів до департаменту житлово-комунального господарства ОДА. Комісія обласної ради з питань житлово-комунального господарства та використання природніх ресурсів розглянула цей запит і погодилася виділити близько 600 тис. грн з обласного екологічного фонду на пошарову засипку побутових відходів, що накопичуються на сміттєзвалищі. 21 вересня відбудеться засідання сесії обласної ради, на якому буде розглянуто питання про виділення місту цих коштів. Коли гроші надійдуть у місто, проконтролюю хід їх використання і організацію робіт, не дозволю, щоб від постійного диму і смороду потерпали жителі Павлівки та Вільного.
– У продовження «брудної» теми – кілька слів про виділення коштів на очищення полів фільтрації у селищі Власівки.
– До мене звернувся за допомогою генеральний директор ПП «Віктор і К» Віктор Михайлович Король. Склалася вкрай складна ситуація з полями фільтрації селищних очисних споруд. Якщо негайно не вжити заходів щодо їх розчищення, підприємство може просто зупинитися, а населення селища не зможе отримувати якісні послуги з централізованого водовідведення. Я звернувся за допомогою до голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Сергія Анатолійовича Кузьменка та до департаменту екології Кіровоградської ОДА, пояснив ситуацію, брав участь у робочих поїздках і результатом спільної роботи команди у складі: керівництво ОДА, В. М. Король, селищна рада, Світловодська РДА стало рішення про виділення одного мільйона гривень з обласного екологічного фонду на ці цілі.
– Наше видання розповсюдило інформацію про те, що Світловодський район отримає 745 тис. грн з державного бюджету на футбольне поле зі штучним покриттям у Григорівці. Місту про це залишається тільки мріяти, тож і резонанс був відчутний. Поясніть нашим читачам, як Вам вдається реалізовувати безліч проектів за державні кошти?
– Державне фінансування кожного проекту передбачає співфінансування з місцевих бюджетів від 3 до 50% вартості робіт. Нам дійсно вдалося чимало: ми ввели в експлуатацію дитячі садки у Великій Скельовій і Захарівці, амбулаторію в Микільському та багато інших об’єктів. Незабаром розпочнемо будівництво сільської лікарської амбулаторії у Великій Скельовій кошторисною вартістю близько 6 млн грн, наша доля співфінансування становить 620 тис. грн. Тендерні процедури завершено, виконавця робіт визначено.
Що стосується реконструкції шкільних майданчиків. Ви знаєте, напевне, що держава виділила велику суму коштів на створення футбольних полів зі штучним покриттям по всій території України. Не скористалися такою унікальною можливістю лише ледачі і недалекоглядні управлінці. Григорівський навчальний заклад заздалегідь оформив землевпорядні документи, Світловодська РДА подала свої пропозиції і, сподіваюсь, у цьому році перше футбольне поле буде здано в експлуатацію на радість учням Григорівського ліцею «Надія», та і всім жителям села. Це коштуватиме районному бюджету 745 тис. грн (50% кошторисної вартості). Позачергова сесія райради виділить ці кошти наприкінці вересня. Павлівське НВО наразі готує землевпорядну документацію, думаю, що наступного року ми зможемо зробити добру справу і там.
Як вдається нам рухатися вперед не на словах, а на ділі? Перш за все, у нас є професійна команда, яка здатна якісно і вчасно розробляти, подавати різні проекти на фінансування до державних фондів регіонального і соціально-економічного розвитку. Нам допомагає народний депутат України Олесь Станіславович Довгий. Ми перебуваємо у добрих партнерських стосунках з керівництвом обласної державної адміністрації на чолі з Сергієм Анатолійовичем Кузьменком і обласною радою. І головне – ми за розвиток території!
– Цікава ситуація склалася зі створенням інклюзивно-ресурсного центру у Світловодську. Сесія міськради не змогла прийняти відповідне рішення, районна влада навпаки – підтримала. Ви будете створювати центр для 4-х дітей району з особливими потребами у навчанні?
– Так, дійсно, міська рада не прийняла рішення щодо створення центру, хоча кошти отримала. Оскільки діти з особливими потребами, які живуть у Світловодську, не повинні потерпати від недалекоглядності міської влади, ми підставили своє плече у вирішенні цього питання і створюємо такий центр на базі школи-інтернату №1. Цей заклад підпорядковується області, тут є достатня кількість фахівців. Центр буде надавати послуги і особливим дітям міста. Розпорядженням голови ОДА Сергія Кузьменка від 13 вересня 2018 року № 657-р району збільшено субвенцію на підтримку осіб з особливими освітніми потребами на 114,0 тис. грн. Відповідно у міста ці кошти забрали. Загалом на центр виділено 157 тис. грн, і ми готові їх використати за призначенням.
– Рано чи пізно, добровільно чи примусово місто і район стане єдиною територіальною громадою. Це гасло, як мантру, наше видання повторювало десятки разів, аж доки децентралізаційні процеси на нашій території не зайшли у глухий кут. Що на сьогодні?
– Перспективний план формування територій громад Кіровоградської області (зі змінами) затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року. Планом передбачено створення трьох громад на Світловодщині: Великоандрусівська (вже існує), Глинська (Глинськ, Федірки, Григорівка, Іванівка, Захарівка) та Світловодська (Світловодськ, Власівка, Павлівка, Велика Скельова, Миронівка, Озера, Микільське). Але я проти такого плану. Вважаю, що до нього знову треба внести зміни, а саме: місто Світловодськ, селище Власівка (складова частина міста), Світловодський район – одна громада. Свою позицію я вже висловив і буду її відстоювати на найвищому рівні. Тільки в об’єднанні наша сила! Єдина Світловодщина на 100 відсотків має перспективи розвитку території.
– Дякую Вам за інтерв’ю і бажаю успіхів.
Розмову вела Тетяна Дроздова,
Ігор Котляров (фото)